Budget Practice

Budget Practice

Professional Development

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Return Policies

Return Policies

4th Grade - Professional Development

10 Qs

Carbon footprint

Carbon footprint

Professional Development

8 Qs

My Energy-IQ

My Energy-IQ

Professional Development

10 Qs

Ultra for Astigmatism

Ultra for Astigmatism

Professional Development

10 Qs

Human Values

Human Values

KG - Professional Development

11 Qs

ESOL/ELL

ESOL/ELL

Professional Development

10 Qs

lunch and holiday in vietnam

lunch and holiday in vietnam

KG - Professional Development

10 Qs

United Nations Quiz No. 1

United Nations Quiz No. 1

Professional Development

10 Qs

Budget Practice

Budget Practice

Assessment

Quiz

Special Education

Professional Development

Medium

Created by

Cleo Cordes

Used 1+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You want to buy one bag of Doritos that costs $4.59. You have $5, is that enough to buy the chips?

Yes

No

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You have two items on your list: eggs and bread. Eggs are $2.50. Bread is $1.50. How much will your groceries cost?

$2.50

$4.00

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your grocery budget is $215. Your total at the grocery store is $251. Is that in your budget or is it over?

In budget

Over

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You are buying ice cream ($2.80) and ice cream cones ($2.20). You have $4. Is this enough to buy it and what is the cost

Yes - $4

No - $4.50

No - $5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Strawberries are $2. You want to buy two packages for a recipe. You have $6. Is this enough to buy the strawberries needed?

Yes

No

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You are purchasing peanut butter ($4.50) and jelly ($3). What is your total?

$6

$4.50

$7

$7.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You want to buy three bags of candy for $2 each. How much would it cost to buy three bags of candy?

$6

$2

$4

$10