Personal Finance Midterm

Personal Finance Midterm

9th - 12th Grade

81 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Earnings Calculations

Earnings Calculations

12th Grade

81 Qs

Lines And Angles

Lines And Angles

9th Grade

78 Qs

SO many questions: Basic Probability

SO many questions: Basic Probability

10th Grade

83 Qs

Polynomial Operations Review

Polynomial Operations Review

11th Grade

80 Qs

Algebra Prep

Algebra Prep

9th Grade

80 Qs

Eureka Algebra Module 3 Cumulative Quizizz

Eureka Algebra Module 3 Cumulative Quizizz

9th Grade

78 Qs

ACT Math Important Vocabulary

ACT Math Important Vocabulary

11th Grade

80 Qs

KC Unit 3 Function operations and power function review

KC Unit 3 Function operations and power function review

10th - 12th Grade

79 Qs

Personal Finance Midterm

Personal Finance Midterm

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.NS.B.3, 7.RP.A.3

+10

Standards-aligned

Created by

Rebecca Bates

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

81 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Rent to own is a good option to get things you want to have.

True

False

Tags

CCSS.6.EE.B.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following are better options than getting an item from a rent to own store?

Using a credit card to buy it and making regular payments

Saving up the money to buy it

Trying to find a similar item that is used that you can afford

All of these are better options

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 3 pts

Media Image

If you chose to make weekly payments on this rent to own item, you would have it paid off in...

about a year and a half

around 5 years

Less than 1 year

2 years and 3 months

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If you chose to make weekly payments on this rent to own item, how much would you pay by the time you had made all the payments?

$2617

$1727

$34

$135

Tags

CCSS.HSF.BF.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 3 pts

Media Image

According to this pricing, how much could you save by paying the same as cash price instead of the total cost to own?

Around $900

Around $50

Around $2000

Around $500

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How does the same as cash price at a rent to own place compare with the price you would pay on a website like Amazon?

Around the same

A bit less

A lot more

A lot less

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you are following a 50-30-20 budget, how do you know how much you can use for saving for the future?

If you have no debt, you can use 20% of your income for savings

You just decide how much you want to save and then you can spend the rest

You pay all your bills and then you can save the rest

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?