6th Grade Review

6th Grade Review

6th Grade

31 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

56 kąty i figury

56 kąty i figury

6th - 8th Grade

26 Qs

PECAHAN

PECAHAN

6th Grade

27 Qs

Review #7 - 3rd Nine Weeks

Review #7 - 3rd Nine Weeks

6th Grade

30 Qs

Mr H_General Knowledge_2021

Mr H_General Knowledge_2021

5th - 6th Grade

35 Qs

1ºRepte Matemàtic

1ºRepte Matemàtic

4th - 6th Grade

30 Qs

Bilan 3 "Les nombres rationnels: Les fractions"

Bilan 3 "Les nombres rationnels: Les fractions"

6th - 8th Grade

29 Qs

Area and Perimeter of mixed shapes

Area and Perimeter of mixed shapes

6th - 9th Grade

27 Qs

MENGUBAH PECAHAN PART2

MENGUBAH PECAHAN PART2

6th Grade

26 Qs

6th Grade Review

6th Grade Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Vanessa Hayes

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

31 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chase got a summer job that pays $7.50 per hour. He worked 15 hours per week for 8 weeks. How much money did he earn?

Mathematical Equivalence

ON

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation is equivalent to 16x + 8

8(2x + 1)

8(2x + 8)

8(8x)

8(2x - 1)

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kidney beans $1.18 per lb.
or
Lima beans $2.13 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Kidney beans
Lima beans

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If there are 24,000 Maned Wolves, how many Dhole Wolves are there?  Use the tape diagrams to solve.

240
2400
2640
24,240

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?