AASA 7th Math 7.EE (PRACTICE)

AASA 7th Math 7.EE (PRACTICE)

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.EE.A.2

7.EE.A.2

7th Grade

10 Qs

8th Math STAAR Review

8th Math STAAR Review

8th Grade - University

15 Qs

Percent, Percent Change, Percent Error, Mark Ups and Mark Downs, Simple Interest

Percent, Percent Change, Percent Error, Mark Ups and Mark Downs, Simple Interest

7th Grade - University

10 Qs

Percent Expressions

Percent Expressions

7th Grade

15 Qs

7th Gr. Unit 2 Test - Introducing Proportional Relationships

7th Gr. Unit 2 Test - Introducing Proportional Relationships

7th Grade

6 Qs

Word Problems (Two-Step Equations)

Word Problems (Two-Step Equations)

8th Grade

6 Qs

Unit 2 Proportional Relationships

Unit 2 Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Pearson 2-1 through 2-6 Topic Review

Pearson 2-1 through 2-6 Topic Review

7th Grade

13 Qs

AASA 7th Math 7.EE (PRACTICE)

AASA 7th Math 7.EE (PRACTICE)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

7.EE, CCSS.6.EE.B.6, CCSS.6.EE.B.7

+2

Standards-aligned

Created by

Matthew Wellner

Used 7+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

3 mins • 1 pt

Some expressions are shown. All variables are positive, non-zero integers. Determine whether the value of each expression is positive or negative.

−x ÷ −y is ​ (a)  

−x ÷ −(−y) is ​ (b)  

(−x)(−y)(−z) is ​ (c)  

(−w)(x)(−y)(z) is ​ (d)  

positive +
negative -

Tags

7.EE

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tags

7.EE

3.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Answer explanation

1) Add the fractions = how many cans are eaten per day.

2) Convert the fraction to a decimal.

3) multiply that number by 60 (# of days supply)

4) That gives you the number of cans you need.

5) multiply that by the cost of each can.

6) divide by 2 because its BOGO free,

Tags

7.EE

4.

LABELLING QUESTION

3 mins • 1 pt

Two gyms offer different membership plans. The tables show the total costs of the plans at Gym A and Gym B for different numbers of months.

Which one is proportional and which one is not proportional?

a
b
Proportional
Not Proportional

Tags

7.EE

5.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Two gyms offer different membership plans. The tables show the total costs of the plans at Gym A and Gym B for different numbers of months.

What amount represents the constant of proportionality for the plan that shows a proportional relationship?

Mathematical Equivalence

ON

Answer explanation

In the proportional table, the membership costs $30 per month regardless of how many months. Since the constant of proportionality can be a unit rate, 30 is the constant of proportionality for this one.

Tags

7.EE

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A clothing store is having a sale. All items are on sale for 35% off the original price. Create an equation in terms of p, the original price of an item, to show the sale price of the item before any sales tax.

Choose the equation that best represents the situation.

.35p + .65p = p

p - .35p = .65p

p - .65p = .35p

.65p - .35p = p

Answer explanation

1) The original price is p

2) p is 35% off, which means we need to TAKE AWAY 35% from p.

3) Convert 35% into a decimal

4) 35% = .35

5) p - .35p = ?

6) 1 - .35 = .65

7) p - .35p = .65p

Tags

7.EE

7.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Tags

7.EE

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?