Daily Challenge G-1,2 29 May
Quiz
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Lets Unbound Team
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • Ungraded
Student's Name:
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • Ungraded
Type your E-mail here:
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • Ungraded
Phone number:
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Each day since Julie arrived at Granny's Orchard, she picked 10 apples, ate 3 of them and saved the rest. How many apples had Julie saved by the end of 4th day?
28 apples
12 apples
10 apples
4 apples
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Complete the pattern:
2,4,6,8,_,_
3,10
10,12
1,2
9,10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Ming bought 2 books. The total cost is $6. If one book costs $2 more than the other, how much does each book cost?
1 book = $1, The other book = $8
1 book = $6, The other book = $2
1 book = $4, The other book = $8
1 book = $4, other book = $2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The following number sequence follows the AABAAB pattern. What is the next number in the sequence?
2; 2; 3; 2; 2; 3;
2
1
4
3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Rachael is in a library checkout line. There are 3 people ahead of her, and there are 7 people behind her. How many people are there in the checkout line?
21
7
4
11
Similar Resources on Wayground
10 questions
la valeur de position dans les nombres décimaux - Exer. 6
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Maths Length and Perimeter Assessment
Quiz
•
4th Grade
10 questions
sifat eksponensial kelas 10
Quiz
•
1st Grade
8 questions
Subtraction Double Digit and Three Digit
Quiz
•
2nd - 3rd Grade
10 questions
Probabilidad
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Ai nhanh ai đúng!
Quiz
•
1st Grade
10 questions
Ubicar en el plano cartesiano
Quiz
•
5th Grade
10 questions
area and perimeter
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
