Measurement Review 4.8C

Measurement Review 4.8C

4th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement Unit Review

Measurement Unit Review

4th Grade - University

15 Qs

4th Grade Math STAAR Review-Cat 3

4th Grade Math STAAR Review-Cat 3

4th Grade

15 Qs

Unit Conversion Quiz

Unit Conversion Quiz

4th Grade

15 Qs

STAAR Review

STAAR Review

4th Grade

10 Qs

Patterns in Measurement Units

Patterns in Measurement Units

4th Grade

16 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th Grade - University

16 Qs

Measurement Conversion

Measurement Conversion

4th - 6th Grade

13 Qs

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Measurement Review 4.8C

Measurement Review 4.8C

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Laura Johansen

Used 11+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jimmy measured 3 feet 7 inches tall in May. In October, he measured 4 feet 3 inches tall. How much did Jimmy grow from May to October?

8 inches

10 inches

1 foot

16 inches

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Paul bought 12.56 gallons of gas on Tuesday and 14.3 gallons of gas on Saturday. How many gallons of gas did he buy altogether on Tuesday and Saturday?

1.74 gallons

13.99 gallons

26.86 gallons

155.56 gallons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Robert needed to cut the amount of ribbon shown.

How much ribbon does he need to cut?

4 feet

4 1/4 feet

4 1/2 feet

5 feet

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tyra opened a new bag of birdseed and filled 3 bird feeders. She put 2,500 grams of birdseed into each feeder. There were 1,500 grams of birdseed left in the bag. What was the mass of the bag of birdseed in kilograms before Tyra opened it?

4 kg

4,000 kg

9 kg

9,000 kg

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Melanie had two $10 bills, one $5 bill, four dimes, and six pennies.

Then she bought a fruit cup for $2.19. How much money did Melanie have left after she bought the fruit cup?

$27.65

$25.46

$23.27

$23.07

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Vivian had a $5 bill, 3 quarters, 2 dimes, and 5 nickels.

Then, she paid for a poster that cost $5.36.

How much money does she have left?

$1.16

$0.84

$6.20

$0.04

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the chores Randy did Saturday morning and the amount of time he spent on each chore. How much time did Randy spend doing all of these chores on Saturday morning?

3 hours 25 minutes

3 hours 30 minutes

2 hours 5 minutes

2 hours 45 minutes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?