Systems of Equation (Elimination Method) Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
Darin Brown
Used 1+ times
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 4 pts
During her summer break, Madisyn plans to babysit and mow lawns in order to earn money for a softball camp. She can earn $10 per hour babysitting and $20 per hour mowing lawns. With the jobs she has already booked with clients, Madisyn will earn $1650 and work a total of 100 hours. How many hours will Madisyn work at each type of job.
**Use "b" for babysitting and "m" for mowing lawns.
b = 30 hours
m = 70 hours
b = 70 hours
m = 30 hours
b = 35 hours
m = 65 hours
b = 65 hours
m = 35 hours
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 4 pts
Lydia buys 2 pounds of ham and 4 pounds of turkey for $40. Blane buys 5 pounds of ham and 3 pound sof turkey for $51.
How much does a pound of turkey cost?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 4 pts
On Saturday morning Anthony went to the kid's craft at Home Depot. Meanwhile, Anthony's dad needed to get some items to make a walking path at their house.
He bought 3 bags of sand and 5 bags of concrete for $47.00. Later he realized he didn't buy enough so on Monday he bought 6 bags of sand and 2 bags of concrete for $38.00
How much is a bag of concrete?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 4 pts
The Amazon delivery driver is packing their van with small and large packages. The large packages weigh 40 pounds and the small packages wight 25 pounds. For safety reasons, the driver limits his van load to a total of 1,850 pounds and 65 packages. How many of each size cabinet should they pack in the truck?
L = 50
S = 20
L = 20
S = 50
L = 50
S = 15
L = 15
S = 50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 4 pts
Gabby and Sydney bought some pens and highlighters. Gabby bought 4 pens and 5 highlighters for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 highlighters for $7.12. Find the cost of each.
The cost of a pen is $1.19 and the cost of a highlighter is $0.39.
The cost of a highlighter is $1.19 and the cost of a pen is $0.39.
The cost of a pen is $6.71 and the cost of a highlighter is $7.12.
The cost of a pen is $7.12 and the cost of a highlighter is $6.71.
Similar Resources on Wayground
10 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Modeling Linear Relationships

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Writing & Solving Equations and Inequalities

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Variable on both sides

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Real-Life Linear Equations: Costs and Revenues Quiz

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Contextual Problems: Solving & Verifying Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Linear Equation Word Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Real Applications of Systems of Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (b) Add / Sub/ Multiply Polynomials

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Segment Addition Postulate Introduction

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Algebra 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
9th Grade