Systems of Equation (Elimination Method) Word Problems

Systems of Equation (Elimination Method) Word Problems

9th - 12th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test Taking Strategies

Test Taking Strategies

3rd - 11th Grade

10 Qs

Contextual Problems: Solving & Verifying Equations

Contextual Problems: Solving & Verifying Equations

8th Grade - University

10 Qs

Function Rules Word Problems

Function Rules Word Problems

9th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

9th Grade

10 Qs

Modeling Linear Relationships

Modeling Linear Relationships

8th - 9th Grade

10 Qs

Linear Word Problems - Slope-Intercept and Standard Form

Linear Word Problems - Slope-Intercept and Standard Form

7th - 9th Grade

10 Qs

6th grade Math Fluency

6th grade Math Fluency

5th - 10th Grade

10 Qs

Writing & Solving Equations and Inequalities

Writing & Solving Equations and Inequalities

8th - 9th Grade

10 Qs

Systems of Equation (Elimination Method) Word Problems

Systems of Equation (Elimination Method) Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Darin Brown

Used 1+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 4 pts

During her summer break, Madisyn plans to babysit and mow lawns in order to earn money for a softball camp. She can earn $10 per hour babysitting and $20 per hour mowing lawns. With the jobs she has already booked with clients, Madisyn will earn $1650 and work a total of 100 hours. How many hours will Madisyn work at each type of job.

**Use "b" for babysitting and "m" for mowing lawns.

b = 30 hours

m = 70 hours

b = 70 hours

m = 30 hours

b = 35 hours

m = 65 hours

b = 65 hours

m = 35 hours

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 4 pts

Media Image

Lydia buys 2 pounds of ham and 4 pounds of turkey for $40. Blane buys 5 pounds of ham and 3 pound sof turkey for $51.

How much does a pound of turkey cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 4 pts

Media Image

On Saturday morning Anthony went to the kid's craft at Home Depot. Meanwhile, Anthony's dad needed to get some items to make a walking path at their house.

He bought 3 bags of sand and 5 bags of concrete for $47.00. Later he realized he didn't buy enough so on Monday he bought 6 bags of sand and 2 bags of concrete for $38.00

How much is a bag of concrete?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 4 pts

The Amazon delivery driver is packing their van with small and large packages. The large packages weigh 40 pounds and the small packages wight 25 pounds. For safety reasons, the driver limits his van load to a total of 1,850 pounds and 65 packages. How many of each size cabinet should they pack in the truck?

L = 50

S = 20

L = 20

S = 50

L = 50

S = 15

L = 15

S = 50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 4 pts

Gabby and Sydney bought some pens and highlighters. Gabby bought 4 pens and 5 highlighters for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 highlighters for $7.12. Find the cost of each.

The cost of a pen is $1.19 and the cost of a highlighter is $0.39.

The cost of a highlighter is $1.19 and the cost of a pen is $0.39.

The cost of a pen is $6.71 and the cost of a highlighter is $7.12.

The cost of a pen is $7.12 and the cost of a highlighter is $6.71.