Topic 5 Review- 6th Grade Math

Topic 5 Review- 6th Grade Math

Assessment

Quiz

Created by

TrackstarNinja TrackstarNinja

Mathematics

6th Grade

23 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A varsity boys' basketball team has a ratio of seniors to juniors that is 7:4. If the team is made up of only juniors and seniors, what is the ratio of seniors to total team members?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the home state of the high school students who attended a tri-state debate tournament. The rate of Illinois students to Michigan students was 6:5. What is the missing number in the table?

50

60

70

72

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last week, Leah worked 25 hours on weekdays and 11 hours on the weekend. Which ratio compares the number of hours Leah worked on weekdays to the total number of hours she worked?

25:11

11:25

25:36

36:25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The middle school chorus has 6 altos, 8 sopranos, 6 tenors, and 4 bass singers. What is the ratio of sopranos to the entire chorus?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The same number completes both cells in the ratio table. What is that number?

6

8

12

14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ben can buy a package of three T-shirts for $14.25. What is the unit price, per T-shirt, in the package?

$3.75

$4.25

$4.50

$4.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?

246 mph

256 mph

356 mph

346 mpg

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?