7th Grade Milestone Review

7th Grade Milestone Review

7th Grade

82 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

bryce's 4th grade math reveiw

bryce's 4th grade math reveiw

4th - 7th Grade

79 Qs

FOA Quiz 7: Reducing Fractions and Factors

FOA Quiz 7: Reducing Fractions and Factors

4th - 7th Grade

80 Qs

Perfect Squares & Cubes Review

Perfect Squares & Cubes Review

7th - 8th Grade

79 Qs

Integers, Opposites, Absolute Value and Adding Rational Numbers

Integers, Opposites, Absolute Value and Adding Rational Numbers

6th - 8th Grade

87 Qs

Multiplication Fact Fluency 0-12 (Fill In Blank)

Multiplication Fact Fluency 0-12 (Fill In Blank)

3rd - 12th Grade

80 Qs

GEMDAS, Verbal Numerical Algebraic Expressions and Equations

GEMDAS, Verbal Numerical Algebraic Expressions and Equations

6th - 7th Grade

84 Qs

Matematik Darjah 4

Matematik Darjah 4

1st - 10th Grade

77 Qs

Mid-Year Review LV1

Mid-Year Review LV1

7th - 8th Grade

79 Qs

7th Grade Milestone Review

7th Grade Milestone Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.SP.B.4, 7.EE.B.4B, 7.RP.A.2B

+44

Standards-aligned

Created by

Jason Kinsey

Used 79+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

82 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?

75 Pieces
27-ounces
27 pieces
75-ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What does point A represent on this graph?

When there are 12 web visits, there are 4 downloads.

When there are 12 downloads, there are 4 web visits.

As the number of web visits increases by 12, the number of downloads decreases by 4.

As the number of web visits decreases by 12, the number of downloads increases by 4.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A satellite is 18 meters wide. A model of it was built with a scale of 1 centimeter : 3 meters. How wide is the model?

6 meters

6 centimeters

54 meters

54 centimeters

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michelle makes bracelets at a rate that is proportional to the number of hours she has worked. Which table could represent how many total bracelets, y, Michelle can make after working x hours?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A package of Little Bites dog cookies costs $9.20. Which equation can be used to find the total cost, c, of p packages of dog cookies?

𝑐 = 𝑝 + 9.20

𝑐 = 𝑝 − 9.20

𝑐 = 𝑝 /9.20

𝑐 = 9.20𝑝

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The price of 3 apples at the Quick Market is $1.44. The price of 5 of the same apples at Walmart is $2.50. Which place is the better buy?

Quick Market

Walmart

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 28 pounds of horse feed is $63.28. What is the cost per pound of horse feed?

$2.25

$2.02

$2.26

$2.30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?