7th Grade Milestone Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+44
Standards-aligned
Jason Kinsey
Used 79+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
82 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does point A represent on this graph?
When there are 12 web visits, there are 4 downloads.
When there are 12 downloads, there are 4 web visits.
As the number of web visits increases by 12, the number of downloads decreases by 4.
As the number of web visits decreases by 12, the number of downloads increases by 4.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A satellite is 18 meters wide. A model of it was built with a scale of 1 centimeter : 3 meters. How wide is the model?
6 meters
6 centimeters
54 meters
54 centimeters
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Michelle makes bracelets at a rate that is proportional to the number of hours she has worked. Which table could represent how many total bracelets, y, Michelle can make after working x hours?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A package of Little Bites dog cookies costs $9.20. Which equation can be used to find the total cost, c, of p packages of dog cookies?
𝑐 = 𝑝 + 9.20
𝑐 = 𝑝 − 9.20
𝑐 = 𝑝 /9.20
𝑐 = 9.20𝑝
Tags
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The price of 3 apples at the Quick Market is $1.44. The price of 5 of the same apples at Walmart is $2.50. Which place is the better buy?
Quick Market
Walmart
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost of 28 pounds of horse feed is $63.28. What is the cost per pound of horse feed?
$2.25
$2.02
$2.26
$2.30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
86 questions
Multiplication Facts 2-12 (no 0, 1, or 10)
Quiz
•
4th - 7th Grade
77 questions
Top Notch 2 - Review U1-3
Quiz
•
KG - University
83 questions
PreAlgebra Final exam
Quiz
•
7th - 8th Grade
81 questions
STAAR Review
Quiz
•
6th Grade - University
82 questions
Translate Verbal Phrases and Math Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
80 questions
Equations Inequalities Equivalent Expressions
Quiz
•
7th - 8th Grade
80 questions
Math Equations and Inequalities
Quiz
•
7th - 8th Grade
80 questions
การบวก ลบ คูณ หาร จำนวนเต็ม
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
