Reading Test Prep Bank 8

Quiz
•
Education
•
4th Grade
•
Hard
Jane Davis
Used 15+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following statements can you infer based on paragraph 6 of "Gold Mining at Home?"
E-recycling will help prevent all future environment problems.
E-recycling will continue to grow larger during the coming years.
E-recycling will stop the mining of new precious metals from ore.
E-recycling will make the price of electronic devices more expensive.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Based on "Gold Mining at Home" which statement best explains why e-recycling is becoming cheaper and more efficient?
Each year, millions of new electronic devices are manufactured and sold around the world.
Extracting gold, silver and other precious metals from ore becomes more expensive each year.
Companies are beginning to use robots to remove precious metals from old electronic devices.
E-recycling companies are creating fewer jobs at lower salaries for workers around the world.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
How is information in paragraph 5 organized?
cause and effect
chronological order
compare and contrast
problem/solution
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Read this sentence from "Gold Mining at Home."
As much gold can be extracted from each ton of electronic waste as can be removed from 17 tons of ore from gold mines.
What does the word extracted mean as it is used in this sentence?
melted into liquid
smashed into pieces
taken out or separated
made ito something new
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
This question has two parts. First answer Part A. Then answer Part B
Part A
Based on "Gold Mining at Home," which precious metal per 1 million cell phones is worth the least amount of money?
gold
silver
platinum
palladium
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Part B
Select the detail from the passage that best supports the answer to Part A.
"75 pounds of gold worth about $1,564,800"
"772 pounds of silver worth about $195,532"
"33 pounds of palladium worth about $724,944"
"21 ounds of platinum worth about $276,528"
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Base your answer on the passage "Plastic Plastic Everywhere."
This question has two parts. First, answer Part A. Then, answer Part B.
Part A
According to the passage, what is the major reason plastic items cause serious environmental pollution?
Plastic takes a long time to break down.
Plastic is stronger than paper and wood.
Plastic has more uses than natural materials.
Plastic does not cost much or take long to make.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Wordly wise book 3 lesson 10

Quiz
•
2nd - 4th Grade
10 questions
Gk questions

Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
The World Quiz

Quiz
•
4th Grade - Professio...
10 questions
TADWEERNA

Quiz
•
1st Grade - Professio...
10 questions
Recycle Reuse Reduce

Quiz
•
4th Grade - University
14 questions
Science materials

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
MATERIALS

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Tamang Pangangasiwa ng Basura

Quiz
•
3rd - 4th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Education
12 questions
Passport Quiz 1

Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Making Predictions

Quiz
•
4th - 5th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
18 questions
Rotation/Revolution Quiz

Quiz
•
4th Grade
22 questions
Geography Knowledge

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Capitalization

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade