Quiz-Unit Rate, proportions, graphs, and prop. realtionshihps

Quiz-Unit Rate, proportions, graphs, and prop. realtionshihps

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Integers 2021progress check

Integers 2021progress check

7th - 8th Grade

35 Qs

Algebra 4-1 to 4-4 Quiz Review

Algebra 4-1 to 4-4 Quiz Review

7th - 9th Grade

35 Qs

PSAS 1 INGGRIS XSO

PSAS 1 INGGRIS XSO

6th Grade - University

38 Qs

Adding and Subtracting Rational Numbers

Adding and Subtracting Rational Numbers

6th - 7th Grade

42 Qs

Fractions

Fractions

3rd Grade

42 Qs

Challenge the Sets 2

Challenge the Sets 2

8th - 12th Grade

40 Qs

Long Quiz 1

Long Quiz 1

9th Grade

40 Qs

BSU 5: Coordinate Geometry

BSU 5: Coordinate Geometry

7th Grade

35 Qs

Quiz-Unit Rate, proportions, graphs, and prop. realtionshihps

Quiz-Unit Rate, proportions, graphs, and prop. realtionshihps

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

Created by

Alysia Catucci

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Hadley is driving to Colorado. She has been traveling for 4 hours, and she has driven 260 miles. Find her speed in miles per hour.

85
65
60
70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 15
x = 11
x = 1/11
x = 20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

8
15
40
29

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

9 gallons
5 gallons
11 gallons
40 gallons

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?

$12
$1.50
$3
$1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos
Chips Ahoy

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?