1.2 Determining the best buy

1.2 Determining the best buy

10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Bell Work 1/27

Bell Work 1/27

7th Grade - University

15 Qs

BOOKS OF PRIME ENTRY_CASHBOOK

BOOKS OF PRIME ENTRY_CASHBOOK

9th Grade - University

15 Qs

Baris dan deret aritmatika

Baris dan deret aritmatika

8th - 10th Grade

10 Qs

Adding & Multiplying Probability

Adding & Multiplying Probability

9th - 12th Grade

11 Qs

8b-3 & 8b-4 Quizizz

8b-3 & 8b-4 Quizizz

10th Grade

8 Qs

Naming powers

Naming powers

9th - 10th Grade

11 Qs

Bruto, Tara dan Netto

Bruto, Tara dan Netto

KG - University

10 Qs

Bell Work 1/21

Bell Work 1/21

7th Grade - University

10 Qs

1.2 Determining the best buy

1.2 Determining the best buy

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Samuel Patterson

Used 28+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which would be the best buy?

a. 2500 nails for $8.75
b. 1000 nails for $4.29
c. 3000 nails for $12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which would be the best buy?

a. Swiss cheese at $1.99/100 g
b. edam cheese at $6.99 for 500 g
c. cheddar cheese at $4.99 for 540 g

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which would be the best buy?

a. $6.00 for 12 cartons of juice, each 250 mL
b. $11.00 for 6 cartons of juice, each 500 mL
c. $15.00 for 2 cartons of juice, each 1.89 L

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which would be the best buy?

a. 1 arcade game ticket for $1.99
b. 12 ride tickets for $24.00
c. 6 video tickets for $12.65

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which would be the best buy?

a. 2 packages of beads for $7.00, each package contains 300 beads
b. 250 beads for $3.25
c. 3 packages of beads for $3.50, each package contains 110 beads

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the best unit price?

a. $4.99 for 500 mL of paint
b. $40.69 for 4 L of paint
c. $7.98 for 1 L of paint

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better unit price?

a. 1 L of juice for $8.99
b. four 250 mL bottles of juice for $8.99
c. The unit prices are the same.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?