Review for the NYS Grade 7 Math Test

Review for the NYS Grade 7 Math Test

7th Grade

72 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ch 3 Lesson 1

Ch 3 Lesson 1

7th Grade

67 Qs

Integer Operations

Integer Operations

7th Grade

69 Qs

Proportions and GET Algebra Benchmark Review

Proportions and GET Algebra Benchmark Review

7th Grade

69 Qs

MSA Vocabulary

MSA Vocabulary

7th Grade

76 Qs

Ratios, Rate and Proportions

Ratios, Rate and Proportions

7th Grade

68 Qs

7th GRADE BENCHMARK 2 REVIEW

7th GRADE BENCHMARK 2 REVIEW

7th Grade

68 Qs

SC Ready Review 8th Grade Math

SC Ready Review 8th Grade Math

7th - 9th Grade

75 Qs

7th grade PSSA Prep

7th grade PSSA Prep

7th Grade

72 Qs

Review for the NYS Grade 7 Math Test

Review for the NYS Grade 7 Math Test

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

GINA PALYA

Used 29+ times

FREE Resource

72 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A furniture store had a chair that cost $42. After a few months, the owner put it on sale for 20% off. How much is the chair now?

$33.60

$50.40

$8.40

$39.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The regular price of a CD is $15. What is the new price if there is a 20% discount?

$20

$3

$10

$12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the selling price of a $62.25 karaoke machine with a 60.5% markup.

$99.91

$37.66

$66.02

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the total price of a book if Barnes and Nobles gets it for $4.25 and the markup is 30%?
$55.25
$1.28
$5.53
$4.38

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Hannah reads  5/ 8 page in 2/3 minute
15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?