Review for the NYS Grade 7 Math Test
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+25
Standards-aligned
GINA PALYA
Used 29+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
72 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A furniture store had a chair that cost $42. After a few months, the owner put it on sale for 20% off. How much is the chair now?
$33.60
$50.40
$8.40
$39.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The regular price of a CD is $15. What is the new price if there is a 20% discount?
$20
$3
$10
$12
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the selling price of a $62.25 karaoke machine with a 60.5% markup.
$99.91
$37.66
$66.02
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the total price of a book if Barnes and Nobles gets it for $4.25 and the markup is 30%?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate.
Hannah reads 5/ 8 page in 2/3 minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
