Multiplication and Division Review

Multiplication and Division Review

3rd Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication or Division Word Problems

Multiplication or Division Word Problems

3rd Grade

20 Qs

Mixed Word Problems

Mixed Word Problems

3rd Grade

20 Qs

Division and Multiplication Word Problems

Division and Multiplication Word Problems

3rd Grade

20 Qs

Multi-Step Word Problems Multiplication and Division

Multi-Step Word Problems Multiplication and Division

3rd Grade

20 Qs

Multiplication and Division Story Problems

Multiplication and Division Story Problems

3rd Grade

20 Qs

Word Problems with Multiplication and Division

Word Problems with Multiplication and Division

3rd Grade

20 Qs

Division or Multiplication Word Problems

Division or Multiplication Word Problems

3rd Grade

20 Qs

Multiplication and Division Word Problems and Unknowns

Multiplication and Division Word Problems and Unknowns

3rd Grade

20 Qs

Multiplication and Division Review

Multiplication and Division Review

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Medium

Created by

Rebekah Graus

Used 45+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Tyler has 24 pieces of candy corn. He is going to share his candy corn equally with 2 friends. How many candy corn will Tyler and his 2 friends get if he shares them equally?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

James built animals out of clay. He made 4 dogs and 3 birds. If he made 4 legs for each dog and 2 legs for each bird, how many legs did he make in all?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kim has 4 sheets of stickers. Each sheet has 8 stickers. How many total stickers does Kim have?

32 stickers

12 stickers

8 stickers

4 stickers

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
For two weeks, Kimberly must walk her neighbor's dog two times a day. Kimberly's neighbor will pay her $15 for each day. How much money will Kimberly make? 
$310
$180
$240
$210 

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michele has 70 feet of ribbon. She cut it into 10 equal pieces. How long was each piece of ribbon?

7 feet

9 feet

6 feet

8 feet

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Joe made $24.00 dollars mowing lawns last week.  He charges 4 dollars per lawn.  How many lawns did he mow last week?
8
6
3
5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Cindy bought 7 packages of pencils. There are 5 pencils in each package. How many pencils did Cindy buy in all?

35

40

12

42

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?