Milestone Review 7th grade Math

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+25
Standards-aligned
Ashley Smith
Used 40+ times
FREE Resource
52 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A coat regularly sells for $59. It is on sale for 20% off. What is the sale price of the coat?
$47.20
$11.80
$70.80
$57.82
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jonathan puts $400 in a bank account. Each year the account earns 6% simple interest. How much interest will be earned in 5 years?
$12
$12,000
$120
$1,200
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Parker wants to draw a floor plan for his office, which measures 15 feet wide by 17.5 feet long. He is using the scale 1/2 inch= 3 feet. What will be the width of his office on the floor plan?
3in
2.5 in
3.5 in
2 in
Tags
CCSS.7.G.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The scale for a map says that 1cm is equal to 25 miles. Jennifer measures the distance between the two cities as 4.5 cm. How far apart are the cities?
112.5 miles apart
149 miles apart
90 miles apart
128.5 miles apart
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You can buy 56 diapers at Babies-R-Us for $28, and you can buy 112 diapers online for $52. Which is the better deal, and how much will you save per diaper?
BabiesRUs by $0.15
Online by $0.04
BabiesRUs by $0.04
Online by $0.15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?
36 bottles for $4 by 1.4 cents per bottle
24 bottles for $3 by 1.5 cents per bottle
24 bottles for $3 by 70 cents per bottle
24 bottles for $3 by 75 cents per bottle
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a dozen eggs cost $3.35, what is the unit cost?
$1.23
$0.28
$4.29
$0.13
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
53 questions
Big Ideas Math Green Surface Area

Quiz
•
6th - 8th Grade
52 questions
Algebra 1 EOC Review

Quiz
•
7th - 9th Grade
50 questions
NCERT Math 7th/Chapter 11(Perimeter and Area) Test 1

Quiz
•
7th Grade
54 questions
Combining Like Terms and Distributive Property

Quiz
•
6th - 7th Grade
48 questions
Geometric and Spatial Reasoning

Quiz
•
7th Grade
50 questions
PRE-ALGEBRA GRADE 8 SOL REVIEW

Quiz
•
6th - 9th Grade
50 questions
Measurement Review

Quiz
•
7th Grade
48 questions
Grade 7 Review - GJ

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade