Milestone Review 7th grade Math

Milestone Review 7th grade Math

7th Grade

52 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade End of Year Review

7th Grade End of Year Review

7th Grade

50 Qs

Math Final Exam

Math Final Exam

6th - 8th Grade

50 Qs

CC2 Chapter 1 Closure

CC2 Chapter 1 Closure

7th Grade

48 Qs

Area of circles/shaded and complex

Area of circles/shaded and complex

7th Grade

50 Qs

Chapter 11 Review

Chapter 11 Review

7th - 8th Grade

50 Qs

7th Grade Math: Post-Assessment

7th Grade Math: Post-Assessment

7th Grade

50 Qs

Y7 Term 2 Revision Quiz

Y7 Term 2 Revision Quiz

6th - 8th Grade

51 Qs

SC Ready Review 7th Grade Math

SC Ready Review 7th Grade Math

6th - 7th Grade

50 Qs

Milestone Review 7th grade Math

Milestone Review 7th grade Math

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.3B, 7.G.B.6

+25

Standards-aligned

Created by

Ashley Smith

Used 40+ times

FREE Resource

52 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A coat regularly sells for $59. It is on sale for 20% off. What is the sale price of the coat?

$47.20

$11.80

$70.80

$57.82

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jonathan puts $400 in a bank account. Each year the account earns 6% simple interest. How much interest will be earned in 5 years?

$12

$12,000

$120

$1,200

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Parker wants to draw a floor plan for his office, which measures 15 feet wide by 17.5 feet long. He is using the scale 1/2 inch= 3 feet. What will be the width of his office on the floor plan?

3in

2.5 in

3.5 in

2 in

Tags

CCSS.7.G.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The scale for a map says that 1cm is equal to 25 miles. Jennifer measures the distance between the two cities as 4.5 cm. How far apart are the cities?

112.5 miles apart

149 miles apart

90 miles apart

128.5 miles apart

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You can buy 56 diapers at Babies-R-Us for $28, and you can buy 112 diapers online for $52. Which is the better deal, and how much will you save per diaper?

BabiesRUs by $0.15

Online by $0.04

BabiesRUs by $0.04

Online by $0.15

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

36 bottles for $4 by 1.4 cents per bottle

24 bottles for $3 by 1.5 cents per bottle

24 bottles for $3 by 70 cents per bottle

24 bottles for $3 by 75 cents per bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a dozen eggs cost $3.35, what is the unit cost?

$1.23

$0.28

$4.29

$0.13

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?