4th Grade PFL Review
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Heather Bennett
Used 13+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Trina lives in an apartment. The table shows some of the expenses that Trina paid for three months to live in the apartment. Which expenses were variable expenses for Trina during these three months?
water and electricity only
rent, water, and electricity
rent and cable tv only
cable tv only
Answer explanation
variable expenses are expenses that change from month to month
Tags
CCSS.3.OA.D.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Trina lives in an apartment. The table shows some of the expenses that Trina paid for three months to live in the apartment. Which expenses were fixed expenses for Trina during these three months?
water and electricity only
rent, water, and electricity
rent and cable tv only
cable tv only
Answer explanation
fixed expenses are expenses that do not change from month to month
Tags
CCSS.3.OA.D.9
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the amounts Sheldon and Jenna paid for electricity in their apartments each month for the last six months. Based on the table, which statement is true about the amounts Sheldon and Jenna paid for electricity during these six months?
only Sheldon's electricity was a fixed expense
only Jenna's electricity was a fixed expense
Both Sheldon and Jenna's electricity were variable expenses
Both Sheldon and Jenna's electricity were fixed expenses
Answer explanation
Since the amount Sheldon paid was the same each month, his expense is fixed. Since Jenna's amount changed each month, her amount is variable.
Tags
CCSS.3.OA.D.9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Some people borrow money to buy cars. They have to make car payments to pay back the money they borrowed. What kind of expenses are most car payments?
variable expenses, because the amount changes every month
variable expenses, because the payment is not due every month
fixed expenses, because the amount is usually the same every month
fixed expenses, because the car is usually paid for after one month
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ms. Lanford buys and sells used clothing. Ms. Lanford bought a dress, a sweater, and shorts for a total of $12.00. She then sold each item for the price shown on the list to the left. What was Ms. Lanford's total profit from selling the dress, sweater, and shorts?
$12.00
$56.50
$32.50
$44.50
Answer explanation
To calculate profit, you subtract the amount she originally paid for the items from the price she sold them for.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Zoey sold snacks at a neighborhood pool. The cost of preparing the snacks was $10.29. The money she received from the sale of the snacks was $21.75. What was Zoey's profit?
$32.04
$21.75
$11.46
$10.29
Answer explanation
To calculate profit, you subtract the cost of preparing the snacks, $10.29, from the price she sold them for, $21.75.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Gwen bought an old table. She repaired it and painted it so that it looked new. Then she sold the table. Gwen made this list about what she did. What was Gwen's profit from selling the table?
$27.50
$50.00
$22.50
$28.50
Answer explanation
$50.00 - $22.50 = $27.50 profit
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Fractions Number Line
Quiz
•
KG - University
10 questions
MONEY 1
Quiz
•
4th Grade
10 questions
MUSIC MATHS
Quiz
•
KG - 5th Grade
10 questions
Division -4
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Grade 4- Metric measurements
Quiz
•
4th Grade
16 questions
WR Y4 Spring Block 4 Lesson 2 tenths as decimals
Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Greater Than Or Less Than
Quiz
•
3rd - 5th Grade
11 questions
Units of Length
Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
14 questions
4th Grade Bridges Unit 3 Review
Quiz
•
4th Grade
19 questions
Equivalent Fractions
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Long Division
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Lines of Symmetry
Quiz
•
4th Grade
