Introduction to Managerial Accounting

Introduction to Managerial Accounting

University

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

cost accounting-overhead

cost accounting-overhead

University

10 Qs

COST OF PRODUCTION, SHORT AND LONG RUN

COST OF PRODUCTION, SHORT AND LONG RUN

University

10 Qs

 REVISION QUESTIONS: FEM 2204

REVISION QUESTIONS: FEM 2204

University

13 Qs

cost accounting

cost accounting

University

13 Qs

Ch.6 & 7 Review Managerial Accounting

Ch.6 & 7 Review Managerial Accounting

University

7 Qs

T5 Short Term Management Decisions

T5 Short Term Management Decisions

University

10 Qs

Module 1 Quiz

Module 1 Quiz

11th Grade - University

15 Qs

Management Accounting 2 absorption and direct costing

Management Accounting 2 absorption and direct costing

University

10 Qs

Introduction to Managerial Accounting

Introduction to Managerial Accounting

Assessment

Quiz

Business

University

Hard

Created by

Evelyn Hendriana

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

In the production of shirts, buttons are classified as ...

Direct materials

Direct labor

Manufacturing overhead

Non-manufacturing cost

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

In the production of shirts, salaries of quality control officers are classified as ...

Direct materials

Direct labor

Manufacturing overhead

Non-manufacturing cost

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Based on cost classification based on volume, sales commissions are classified as ...

Variable cost

Fixed cost

Mixed cost

Relevant range

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Supervisor salary is classified as ...

Variable cost

Fixed cost

Mixed cost

Relevant range

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

The selling price per unit is $10, the variable cost per unit is $4, and the total fixed costs for a month are $1,200. The quantity sold during April was 500 units. What is the amount of contribution margin/unit?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 10 pts

The selling price per unit is $10, the variable cost per unit is $4, and the total fixed costs for a month are $1,200. The quantity sold during April was 500 units. How much is the profit in April?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 15 pts

The selling price per unit is $10, the variable cost per unit is $4, and the total fixed costs for a month are $1,200. The quantity sold during April was 500 units. How many units must be sold to reach break even?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?