Mathematics

Mathematics

5th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Esperanza Rising Section 5 Quiz

Esperanza Rising Section 5 Quiz

5th Grade

24 Qs

Greek and Latin Unit 10 Quiz

Greek and Latin Unit 10 Quiz

5th Grade

25 Qs

Science Success NWEA Review Day

Science Success NWEA Review Day

5th Grade

25 Qs

PRA UASA TAHUN 5

PRA UASA TAHUN 5

5th Grade

27 Qs

BUSINESS VOCABULARY REVIEW #1

BUSINESS VOCABULARY REVIEW #1

5th Grade

30 Qs

Morning on the Lake: Analyzing Story Elements

Morning on the Lake: Analyzing Story Elements

5th Grade

20 Qs

QUESTIONS VARIOUS 4-

QUESTIONS VARIOUS 4-

5th Grade

20 Qs

Stargirl Review

Stargirl Review

5th Grade

23 Qs

Mathematics

Mathematics

Assessment

Quiz

others

5th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Opadiran Deborah

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A boy has 3 lollipop 🍭 and 6 candy 🍬 write this as a ratio

3:6

6:3

3×6

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Q. 

What are three ways to write a ratio for the amount of dogs compared to the number of cats.

11 to 7

7:11

11/7

11:7

12 to 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form. 21 wins to 14 losses

21/14
2/3
3/2
14/21

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Q. 

What is the missing number in the ratio table?

25

27

21

24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of red counters to blue counters is 3 : 1


What fraction of the counters are blue?

1/4

3/4

1/3

3/1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4
5:11
2:5
6:5

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs £1.20 to buy enough chocolate to make 12 cookies. How much will it cost to buy enough chocolate to make 18 cookies?

80p

£1.80

60p

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?