36 Week IA Review

36 Week IA Review

4th Grade

10 Qs

Student preview

quiz-placeholder

Similar activities

A Trip to Bhopal

A Trip to Bhopal

4th Grade

10 Qs

Multi-Step Multiplication Word Problems

Multi-Step Multiplication Word Problems

4th Grade

14 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

4th Grade

11 Qs

Profit and Expenses

Profit and Expenses

4th Grade

10 Qs

Additive and Multiplicative Comparison Problems

Additive and Multiplicative Comparison Problems

4th Grade - University

10 Qs

Multi Step Rational Word Problems

Multi Step Rational Word Problems

4th Grade - University

10 Qs

2x2 Word Problems

2x2 Word Problems

4th Grade

14 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

10 Qs

36 Week IA Review

36 Week IA Review

Assessment

Quiz

Created by

Brittany Redwine

Mathematics

4th Grade

3 plays

Easy

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the number of hours that Mr. Cortez was in the office last week. 

Mr. Cortez took a total of 5.5 hours for lunch last week. He needs to report to his boss the total number of hours he actually worked for the week. How many hours of actual work will Mr. Cortez report? 

40.1 hours

39.9 hours

45.4 hours

50.9 hours

Answer explanation

Most jobs provide a work free lunch break! This means the hours taken for lunch wouldn't be reported as hours worked.

2.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

 Sophia and Harrison went to their favorite restaurant. Sophia ordered a hamburger and an iced tea. Harrison ordered a small pizza and a soda. 

The hamburger cost $8.69. 

The small pizza cost $12.50.

 The iced tea cost $1.25. 

The soda cost $1.67. 

What is the difference between the total cost of Sophia’s food and drink and the total cost of Harrison’s food and drink?   

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

This is a multi-step problem! First, find Sophia and Harrison's totals. Then find the difference between the two totals. Don't forget to line up your decimals and place value when you subtract!

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Amanda drank 4 glasses of water every day for 7 days. Each glass contained 12 fl oz of water. Which TWO equations could represent w , the total amount of water in fluid ounces that Amanda drank during these 7 days?  

4 + 7 + 12 = w

4 x 7 x 12 = w

12 x 7 = w

12 x 4 x 7 = w

Answer explanation

Media Image

Remember the commutative property of multiplication? You can multiply factors in any order and still get the same product.

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A number sentence is shown below. A x 20 = B 

Type the number that correctly completes the table below.   

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Casey and her family make violins and ship them to music stores to be sold. They made 7 violins per month for a year. Casey packaged the violins into special boxes with 6 violins in a box. 

How many full boxes of violins was Casey able to ship to music stores to be sold?  

106

4

14

13

Answer explanation

Before you can find how many boxes will be shipped, you first need to find how many violins were made in a year. Remember that your STAAR chart tells you how many months are in a year if you forget.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows a relationship between input numbers and output numbers. 

Which rule can be used to find the output number when the input number is given?   

-9

x10

x4

+9

7.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

The list below shows the number of paintings Jacob sold on each day of an art sale. 

•He sold 14 paintings on Thursday. 

•He sold 22 paintings on Friday. 

•He sold 26 paintings on Saturday. 

The cost of each painting was $15. What was the total cost of these paintings?  

Evaluate responses using AI:

OFF

Answer explanation

Another multi-step problem! First, find the total number of paintings sold. Then, find the total amount of money made. __ paintings x $15 for each

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?