Division

Division

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Configuración y enlaces 9°

Configuración y enlaces 9°

9th Grade

12 Qs

مراجعة لمادة الإجتماعيات

مراجعة لمادة الإجتماعيات

1st Grade

15 Qs

Entrenamiento Prueba Saber. Parte 7

Entrenamiento Prueba Saber. Parte 7

10th - 11th Grade

10 Qs

Hidup sederhana dan ikhlas

Hidup sederhana dan ikhlas

5th Grade

10 Qs

fardhu kifayah

fardhu kifayah

12th Grade - University

12 Qs

Unidades y decenas

Unidades y decenas

1st Grade

11 Qs

Belajar matematika Tk

Belajar matematika Tk

5th Grade

10 Qs

VOLUME OF LIQUID YEAR 4

VOLUME OF LIQUID YEAR 4

4th Grade

10 Qs

Division

Division

Assessment

Quiz

Practice Problem

Hard

Created by

Francisco Loera

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Cody's dog, Frisky, eats 242.4 pounds of dog food each year. How much dog food does Frisky eat each month?

22

12.12

20.2

121.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Alina raised $95.70 to purchase books for the library. She plans to purchase 15 books and each book costs the same amount. How much does each book cost?

$63.80

$6.38

$638

$63.08

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A box of 24 pretzels weighs 14.88 ounces. How many ounces does one pretzel weigh?

0.62

6.02

2.60

62.0

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria bought a bag of coffee beans with a mass of 63.72 grams. She used the same amount of coffee beans every day for 9 days. How many grams of coffee beans did Maria use each day?

7.8

7.09

6.08

7.08

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At a pizza party, a group of 16 students equally shared a total bill of $80.32. How much did each student pay?

$5.20

$6.02

$7

$5.02

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

882 divided by 7

126
125
123
128

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

5 ÷ ⅕

1/25
5
25

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?