
Division
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Hard
Francisco Loera
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Cody's dog, Frisky, eats 242.4 pounds of dog food each year. How much dog food does Frisky eat each month?
22
12.12
20.2
121.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Alina raised $95.70 to purchase books for the library. She plans to purchase 15 books and each book costs the same amount. How much does each book cost?
$63.80
$6.38
$638
$63.08
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A box of 24 pretzels weighs 14.88 ounces. How many ounces does one pretzel weigh?
0.62
6.02
2.60
62.0
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria bought a bag of coffee beans with a mass of 63.72 grams. She used the same amount of coffee beans every day for 9 days. How many grams of coffee beans did Maria use each day?
7.8
7.09
6.08
7.08
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At a pizza party, a group of 16 students equally shared a total bill of $80.32. How much did each student pay?
$5.20
$6.02
$7
$5.02
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
882 divided by 7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
5 ÷ ⅕
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Revisões Estudo do Meio
Quiz
•
4th Grade
14 questions
Friday Review Quiz - PAT questions Roots Powers Rational #s
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Scheikunde H1 t/m3 havo 3
Quiz
•
9th Grade
13 questions
Equivalent Fractions - Purple Group
Quiz
•
3rd - 4th Grade
12 questions
Tin 7_bai 14
Quiz
•
12th Grade
15 questions
RUCH DRGAJACY I FALE
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Simplificación
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Respiratory System (Remedial Test)
Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
20 questions
Disney Characters
Quiz
•
KG
10 questions
Christmas/Winter
Quiz
•
KG - 2nd Grade
8 questions
Kindergarten-CUA3-Topic 3 (Sunlight)
Quiz
•
KG
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
KG - 3rd Grade
20 questions
Logos
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
