7th Grade Final
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+32
Standards-aligned
Kelly Bell
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
133 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Bookstore
Online
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tube contains 3 tennis balls. How many tennis balls are there in 32 tubes?
16
96
11
64
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To make iced tea, 5 tea bags can be added to 1 gallon of water. Use the ratio table to find how many tea bags to use for 4 gallons of water.
10
20
15
25
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
