The Deal!
Quiz
•
Fun
•
6th Grade
•
Medium
Rafael Cordero
Used 1+ times
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At Store A, the cost for shampoo is $6.67 per box. Each box has a $0.75 off coupon attached that you can use for each box. At Store B, the cost is $8.79 per box. Buy 2, get the 3rd one FREE.
1) If I want to get 3 boxes of this shampoo, which one is the best deal ?
a) Store A
b) Store B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2) If there is a 9% sales tax, what is the TOTAL cost for 3 boxes of shampoo ?
a) $19.36
b) $19.16
c) $17.76
d) $17.58
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3) At the store today my favorite catsup cost $2.78 per bottle. OR I could get a 2 bottle pack for $5.98. If I want 2 bottles, which is the best deal?
a) 2 bottles for $2.78 each
b) 2 bottle pack for $5.98
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4) How much tax will you pay on the 'best deal' price in question 3 ?
a) $0.50
b) $0.54
c) $0.75
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5) At the grocery store, my favorite green peas in a 4 can pack is $4.16. A single can is $0.79. If I want 4 cans, which is the best deal ?
a) 4 pack at $4.16
b) 4 cans at $0.79 each
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6) What is the difference in cost between the 4 pack and 4 single cans ?
a) $0.85
b) $1.00
c) $0.65
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7) My son works at a grocery store. At his store their bath tissue is $2.65 a 4 roll pack or $7.29 for a 12 roll pack. I want 12 rolls of tissue. How many 4 roll packs will equal 12 rolls ?
a) 4
b) 2
c) 3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
30 questions
Quiz on UAE
Quiz
•
2nd Grade - Professio...
31 questions
Guess that Naruto Character
Quiz
•
KG - Professional Dev...
30 questions
Random Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
37 questions
Winter Trivia
Quiz
•
5th - 12th Grade
32 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
avengers endgame
Quiz
•
KG - Professional Dev...
30 questions
JAGOAN PUTIH BIRU - KELAS 8
Quiz
•
1st - 10th Grade
30 questions
Winter TRIVIA!!!
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Video Games
Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
UPDATED FOREST Kindness 9-22
Lesson
•
9th - 12th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
US Constitution Quiz
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Fun
10 questions
Video Games
Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Would you rather...
Quiz
•
KG - University
20 questions
Fall Trivia
Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
FAST FOOD Fun!!!
Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
LOGOS
Quiz
•
4th - 12th Grade
14 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Trivia Questions
Lesson
•
1st - 6th Grade
20 questions
GMMS Homecoming Trivia (updated 2025)
Quiz
•
6th - 8th Grade
