The Deal!

The Deal!

6th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Christmas Trivia

Christmas Trivia

5th - 6th Grade

32 Qs

Winter TRIVIA!!!

Winter TRIVIA!!!

4th - 6th Grade

30 Qs

Random Trivia

Random Trivia

6th - 8th Grade

30 Qs

Winter Trivia

Winter Trivia

5th - 12th Grade

37 Qs

animal fun

animal fun

1st - 12th Grade

34 Qs

Twilight

Twilight

5th Grade - Professional Development

39 Qs

Belka 2.0

Belka 2.0

KG - University

36 Qs

Math Friday May 28

Math Friday May 28

KG - 8th Grade

31 Qs

The Deal!

The Deal!

Assessment

Quiz

Fun

6th Grade

Medium

Created by

Rafael Cordero

Used 1+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At Store A, the cost for shampoo is $6.67 per box. Each box has a $0.75 off coupon attached that you can use for each box. At Store B, the cost is $8.79 per box. Buy 2, get the 3rd one FREE.

1) If I want to get 3 boxes of this shampoo, which one is the best deal ?

a) Store A

b) Store B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2) If there is a 9% sales tax, what is the TOTAL cost for 3 boxes of shampoo ?

a) $19.36

b) $19.16

c) $17.76

d) $17.58

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3) At the store today my favorite catsup cost $2.78 per bottle. OR I could get a 2 bottle pack for $5.98. If I want 2 bottles, which is the best deal?

a) 2 bottles for $2.78 each

b) 2 bottle pack for $5.98

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4) How much tax will you pay on the 'best deal' price in question 3 ?

a) $0.50

b) $0.54

c) $0.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5) At the grocery store, my favorite green peas in a 4 can pack is $4.16. A single can is $0.79. If I want 4 cans, which is the best deal ?

a) 4 pack at $4.16

b) 4 cans at $0.79 each

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6) What is the difference in cost between the 4 pack and 4 single cans ?

a) $0.85

b) $1.00

c) $0.65

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7) My son works at a grocery store. At his store their bath tissue is $2.65 a 4 roll pack or $7.29 for a 12 roll pack. I want 12 rolls of tissue. How many 4 roll packs will equal 12 rolls ?

a) 4

b) 2

c) 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?