Rates and Ratios Test Prep
Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Anna Putland
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sugar is sold in four different sized packets.
Which is the best buy?
100g for $0.40
500g for $1.65
1kg for $3.50
2kg for $6.90
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A brand of pasta is sold in two different packets.
What is the difference in price per kilogram between them?
$1.50
$3.00
$3.60
$7.20
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 2 pts
A part of a map is shown.
The distance between two points on the above map (not shown) is 3.4 kilometres. How far apart on the map would be the two points be, in centimetres?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
A map has a scale of 1 : 500 000.
Two mountain peaks are 2 cm apart on the map.
i) What is the actual distance between the two mountain peaks, in kilometres?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
A map has a scale of 1 : 500 000.
Two mountain peaks are 2 cm apart on the map.
Given that 2cm=10km (from question i)
ii) Two cities are 75 km apart. How far apart are the two cities on the map, in centimetres?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 8 male chimpanzees in a community of 24 chimpanzees.
What is the ratio of males to females in the community?
1 : 3
1 : 2
3 : 1
2 : 1
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 2 pts
A potting mix is made up of two ingredients, potting soil and manure, in the ratio 5:2.
21 kilograms of potting mix are used to fertilise the rectangular vegetable garden pictured below.
i) What rate must the whole 21 kilograms of potting mix be applied to be spread evenly over the garden. Give your answer in grams per square metre.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
19 questions
3D Shapes
Quiz
•
1st Grade - University
19 questions
PH 2 Barisan dan Deret
Quiz
•
10th Grade - University
20 questions
Suites arithmetiques et sommes
Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
BAB 4: POLIGON (TINGKATAN 2)
Quiz
•
8th - 12th Grade
20 questions
Ulangan harian Matematika Kd 3.2
Quiz
•
12th Grade
20 questions
Exploring Linear Equations and Lines
Quiz
•
10th Grade - University
20 questions
Integers
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Place value test 2
Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
34 questions
Geometric Terms
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
Identify Triangle Congruence Criteria
Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
Reading And Writing Numerical Expression
Quiz
•
6th - 12th Grade
56 questions
CCG 2.2.3 Area
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
SSS/SAS
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Analyze Triangle Congruence Conditions
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Angle Relationships with Parallel Lines and a Transversal
Quiz
•
9th - 12th Grade
