Best Buys

Best Buys

8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade - University

16 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Conversion Mass

Conversion Mass

4th Grade - University

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

5th Grade - University

10 Qs

Converting Measurements Word Problems

Converting Measurements Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Best Buys

Best Buys

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Caitlin OHehir

Used 15+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which is the better deal: a 500g box of cereal for $2.99 or a 750g box of the same cereal for $4.49?
500g box
750g box

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which offers greater value: a pack of 12 pens for $6.50 or a pack of 6 pens for $3.75?
12 pack
6 pack

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which is the smarter purchase: a 5-pack of yogurt cups (150g each) for $8.00 or a 10-pack of smaller yogurt cups (100g each) for $9.50?
8 pack
10 pack

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which presents a better deal: a bundle of 3 books for $20.00 or buying the same books individually at $8.99 each?
Bundle
Individual

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which is the better buy: a 1.5L bottle of soda for $1.25 or a 2L bottle of soda for $1.75?
1.5L Bottle
2L Bottle

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which offers more value: a family-sized bag of potato chips (300g) for $3.50 or two regular-sized bags (150g each) for $2.80?
Family-sized bag
Regular-sized x 2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Which is the more economical choice: purchasing a 10-pack of granola bars for $6.99 or buying them individually for $0.79 each?
10 pack
Individual

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?