Math for pros

Math for pros

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Perbandingan Senilai

Perbandingan Senilai

7th Grade

10 Qs

vocabulary unit 7

vocabulary unit 7

6th - 8th Grade

10 Qs

Data handling

Data handling

6th Grade

15 Qs

Present Simple

Present Simple

6th - 8th Grade

10 Qs

FOOTBALL

FOOTBALL

6th - 8th Grade

14 Qs

Source Documents

Source Documents

7th Grade

15 Qs

procedure Text

procedure Text

8th Grade

10 Qs

English Test (Culinary and Me)

English Test (Culinary and Me)

7th Grade

14 Qs

Math for pros

Math for pros

Assessment

Quiz

Others

6th - 8th Grade

Easy

Created by

Oluwanifemi O

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

I am an odd number. Take away one letter and I become even. What number am I?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the following equation and find the value for "x":

3x + 12 = 24

1

4

3

5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the value of "x" in the following expression?

3x = 3

2

0.1

3

1

4.

OPEN ENDED QUESTION

30 sec • Ungraded

solve: 4x + 6 = 18

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 2 pts

5674 by 1000 , convert into decimal.

54.0074

00.5674

5.674

567.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A lemonade stand sold $18.50 worth of lemonade for $0.50 per cup. How many cups of lemonade were sold?

30 cups

36 cups

37 cups

38 cups

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Greg spent $1.56 on bananas at the grocery store at a cost of $0.39 per pound. How many pounds of bananas did he purchase?

2

3

6

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?