Function PreCalc

Function PreCalc

12th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Addition and Multiplication Properties

Addition and Multiplication Properties

9th - 12th Grade

20 Qs

Soal latihan kelas 12

Soal latihan kelas 12

9th - 12th Grade

20 Qs

radicales

radicales

9th - 12th Grade

20 Qs

Revisando lo aprendido-2021

Revisando lo aprendido-2021

1st - 12th Grade

20 Qs

Composite of Functions

Composite of Functions

12th Grade

18 Qs

MAT S213 Reviewer 2

MAT S213 Reviewer 2

12th Grade

20 Qs

Basic Algebraic Equation

Basic Algebraic Equation

12th Grade - University

20 Qs

masa dan waktu tahun 5

masa dan waktu tahun 5

4th - 12th Grade

20 Qs

Function PreCalc

Function PreCalc

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Medium

Created by

Sarah Murillo

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the following in function notation.

A doctor measured a patient’s resting pulse rate at 80 beats per minute.

f(x) = 80y

f(y) = 80y

f(x)=80x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the following in function notation.

Attorney A charges a fixed fee on $250 for an initial meeting and $150 per hour for all hours worked after that.

f(x)=250x + 150

f(x) = 150x + 250

f(x) = 150x - 250

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Plan A: $50 monthly membership fee and $10 per visit

What is the dependent variable

monthly fee

cost each visit

total cost

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write in function notation.

Plan B: costs $25 monthly one time membership fee and $15 per visit

f(x)=25x + 15

f(x) = 15x + 25

f(x) = 40x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Seth’s father is thinking of buying his son a six-month movie pass for $40. With the pass, matinees cost $1.50. How much would $12 movies cost?

$41.50

$53.50

$58.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the constant?

Julie wants to get ready for her beach vacation in one month. A tanning salon charges a 20 dollar monthly fee and 3 dollars for each visit.

monthly fee

number of visits

total cost

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

Evaluate f(x) = x2 for f(-8)

64
-64
-16
16

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?