Multiplying & Dividing Whole Numbers

Multiplying & Dividing Whole Numbers

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Long Division with Fraction Remainders

Long Division with Fraction Remainders

5th Grade - University

16 Qs

Time and temperature grade 5

Time and temperature grade 5

5th Grade

15 Qs

GO MATH Page 67

GO MATH Page 67

5th Grade

8 Qs

7.2 Solving Equations Using Addition/Subtraction

7.2 Solving Equations Using Addition/Subtraction

5th - 9th Grade

17 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

Operations & Algebraic Thinking (Grade 5)

Operations & Algebraic Thinking (Grade 5)

5th Grade

15 Qs

Refuerzo

Refuerzo

1st - 5th Grade

10 Qs

Multplying and Dividing

Multplying and Dividing

5th Grade

14 Qs

Multiplying & Dividing Whole Numbers

Multiplying & Dividing Whole Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Easy

CCSS
5.NBT.B.6, 4.NBT.B.5, 5.NBT.B.5

+5

Standards-aligned

Created by

Brandie Hendryx

Used 2+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 9 pts

Media Image

What is the missing partial product?

A. 961

B. 916

C. 619

D. 196

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 9 pts

A school is buying 30 new laptops. Each laptop costs $625. What is the total cost of the laptops?

$18,750

$18,650

$1,875

$1,865

Tags

CCSS.4.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 9 pts

A student is asked to multiply 168 x 53 to complete each step of the model.

1 6 8

 X  5 3

   -----------------

                         Step 1

+ Step 2

      -------------------

                       Step 3     

Which choice can the student use to complete each step of the model correctly?

Step 1: 504

Step 2: 8400

Step 3: 8904

Step 1: 504

Step 2: 840

Step 3: 1344

Step 1: 384

Step 2: 5000

Step 3: 5384

Step 1: 384

Step 2: 8400

Step 3: 8784

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 9 pts

A pizza place sold 252 pizzas on Friday and 567 pizza on Saturday. If the pizzas cost $14 on Friday and $10 on Saturday, how much money did the pizza place make on Friday and Saturday combined?

$1,827

$3,087

$9,198

$10,458

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 9 pts

Jessica is planning her wedding and is working on a budget. If she is inviting 165 people, and food costs $23 per person, how much will she spend on food?

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 9 pts

Ben has 125 comic books that he is trying to sell. If each one sells for $22, how much money will he make?

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • Ungraded

Tell me how you are feeling about multiplying whole numbers!

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics