Module 1 Review: Ratios/Rates/Percents

Module 1 Review: Ratios/Rates/Percents

6th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Prova SA 4: Orientació al medi natural

Prova SA 4: Orientació al medi natural

6th - 8th Grade

30 Qs

East and Southeast Asia Unit Test

East and Southeast Asia Unit Test

6th Grade

21 Qs

Sound Energy

Sound Energy

6th Grade

31 Qs

Article 1 of the Constitution Quiz

Article 1 of the Constitution Quiz

6th - 8th Grade

27 Qs

8.1 Sound

8.1 Sound

6th - 8th Grade

25 Qs

QUIZ SULLA CARTA

QUIZ SULLA CARTA

1st Grade - University

28 Qs

Unit 2 Test Space Review

Unit 2 Test Space Review

6th - 8th Grade

23 Qs

Interactions of Matter Test

Interactions of Matter Test

6th Grade

31 Qs

Module 1 Review: Ratios/Rates/Percents

Module 1 Review: Ratios/Rates/Percents

Assessment

Quiz

others

6th Grade

Medium

Created by

Katelyn Edwards

Used 5+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a ratio?

is a comparison of two quantities

a rate with a denominator of one

is when the only factor the numerator and a the denominator is one

two decimals that can be multiplied

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 to 3

4 to 7

4 to 3

3 to 4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of GREEN counters to BLUE counters is 4:5. What fraction of the counters are GREEN?


5
/4


4
/5


4
/9

5/9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Angie purchased 25 fruits in all. 10 were apples and the rest were peaches. What is the ratio of peaches to apples? (In simplest form)

3/2

25/10

10/25

2/3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?


$8 per pound


$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound


$1.50 per pound

$1 per pound


$6 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?


Slower rate


Faster rate


He didn't grade them

Everyone got a 100

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?