Evaluating Functions Word Problems

Evaluating Functions Word Problems

9th - 12th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Receipt Quiz

Receipt Quiz

9th Grade

10 Qs

Unit 3 Comp Sci #5

Unit 3 Comp Sci #5

11th Grade

10 Qs

Entreprenuership

Entreprenuership

12th Grade

10 Qs

 Business environment

Business environment

11th Grade

10 Qs

Sims 4!

Sims 4!

12th Grade

6 Qs

Latihan PKWU Kelas XI

Latihan PKWU Kelas XI

11th Grade

10 Qs

post test komponen wisata

post test komponen wisata

11th Grade

10 Qs

Maths lit video lesson quiz 2 grade 12

Maths lit video lesson quiz 2 grade 12

12th Grade

10 Qs

Evaluating Functions Word Problems

Evaluating Functions Word Problems

Assessment

Quiz

Others

9th - 12th Grade

Medium

Created by

ch2jcjfq68 apple_user

Used 17+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

The math club goes to an amusement park. Student tickets cost $10 each. Teachers go for free. The bus costs $28. The function f(x) = 10x + 28 represents the total amount of money it costs to go to the amusement park if there are x amount of students. What is the value of f(4), the total amount it will cost to go the amusement park with 4 students?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

A Bad Bunny concert is $250 per ticket and the cost of parking is free. The functions b(x) = 250x represents the total amount of money it would cost to go to the concert if there are x amount of people going. What is the value of b(24), the total amount it would cost to go to the concert if 24 people went?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Renting a canoe costs $10 plus $28 per day. The function c(x) = 28x + 10 represents the total amount it costs to rent a canoe, for x amount of days. What is the value of c(3), the total amount it will cost to rent a canoe for 3 days?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

At a water park, souvenir mugs cost $9.95. Refills of soda cost $2 each. The function f(x) = 2x + 9.95 represent the total amount a mug costs with x amount of refills. What is the value of f(2), the total costs of a souvenir mug with 2 refills?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

At a movie theater, tickets for a show cost $12 each. Popcorn costs $5. The function g(x) = 12x + 5 represents the total cost of x tickets with a popcorn. What is the value of g(3), the total cost for 3 tickets and getting a popcorn?