
Proportion problems
Quiz
•
7th Grade
•
Medium
Jaselle Rutten
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Emily's original painting has a width of 3 inches and a height of 4 inches. She enlarged the size of the painting so that it has a width of 15 inches. What is the new height?
Now solve the proportion.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?
Solve the proportion.
8 apples
7 apples
5 apples
1 apples
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mike was planning a trip to the country Jordan. Before going, he did some research and learned that the exchange rate is 3 Dinars for every $4. How many Dinars would he get if he exchanged $300?
Solve the proportion.
$225
$400
$0.40
$175
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
Comperative and Superlative Adjectives
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Physical Fitness 8
Quiz
•
7th - 12th Grade
11 questions
HEALTH AND SAFETY 9
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Comparision-1
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ionic bonding
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Galaxy Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Angkutan
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Convection, Conduction, and Radiation
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
Christmas Figurative Language
Quiz
•
6th - 8th Grade
