Proportion problems

Proportion problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Verben und Grammatik

Verben und Grammatik

6th - 10th Grade

10 Qs

Micro:bit assessment 1

Micro:bit assessment 1

7th - 8th Grade

10 Qs

ANNUAL REVISION topic 4 - the heart of the city

ANNUAL REVISION topic 4 - the heart of the city

6th - 12th Grade

12 Qs

States of matter

States of matter

KG - 8th Grade

20 Qs

Procedure Text

Procedure Text

7th - 9th Grade

10 Qs

Tema 1 ESO 1

Tema 1 ESO 1

7th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Four Review: Ancient China

Unit Four Review: Ancient China

7th Grade

15 Qs

Proportion problems

Proportion problems

Assessment

Quiz

7th Grade

Medium

Created by

Jaselle Rutten

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Emily's original painting has a width of 3 inches and a height of 4 inches. She enlarged the size of the painting so that it has a width of 15 inches. What is the new height?

Now solve the proportion.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?


Solve the proportion.

8 apples

7 apples

5 apples

1 apples

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mike was planning a trip to the country Jordan. Before going, he did some research and learned that the exchange rate is 3 Dinars for every $4. How many Dinars would he get if he exchanged $300?


Solve the proportion.

$225

$400

$0.40

$175

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?