unit rate/ solving proportions

unit rate/ solving proportions

7th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Whole numbers (Term 1 Gr 7 Maths)

Whole numbers (Term 1 Gr 7 Maths)

7th Grade

40 Qs

Simulado Colégio Dinâmica- 7º ano EFII

Simulado Colégio Dinâmica- 7º ano EFII

7th - 8th Grade

36 Qs

מתמטיקה כיתה ז

מתמטיקה כיתה ז

7th Grade

41 Qs

Ôn Tập Cuối Kì 1

Ôn Tập Cuối Kì 1

1st - 8th Grade

36 Qs

F5 : PERCUBAAN K1 2020

F5 : PERCUBAAN K1 2020

1st - 11th Grade

40 Qs

Ulangan Garis dan Sudut kelas 7

Ulangan Garis dan Sudut kelas 7

7th Grade

35 Qs

Mathematics 7- Session 7 Quiz 1 Review

Mathematics 7- Session 7 Quiz 1 Review

7th Grade - University

35 Qs

PAT KELAS 7 MATEMATIKA 2023/2024

PAT KELAS 7 MATEMATIKA 2023/2024

7th Grade

35 Qs

unit rate/ solving proportions

unit rate/ solving proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+16

Standards-aligned

Created by

deante ford

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

$4 per hour

$5/hour

$20 per hour

$80/hr

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

1 clap per second
3 claps per second
12 claps per second
14 claps per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?

$9.00 per basketball

$36 per basketball

$3 per basketball

$0.11 per basketball

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tracey ran 1,000 meters in 5 minutes. How many meters/minute did she run?

20 meters per minute

5 meters per minute

200 meters per minute

.005 meters per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza

$0.06 per pizza

$17.00 per pizza

$14.00 per pizza

4$ per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Isabella flew 600 miles in 120 minutes. How many miles per minute did she fly?

5 miles per minute

.20 miles per minute

50 miles per minute

60 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In 3 days, the temperature dropped 27 degrees. How many degrees per day did the temperature drop?

3 degrees per day

9 degrees per day

.11 degrees per day

7 degrees per day

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?