Unit 3 and 4 Review

Unit 3 and 4 Review

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Volume Unit Conversion: A 5th Grade Challenge

Volume Unit Conversion: A 5th Grade Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Converting Measurements: Diagrams & Estimation Fun

Converting Measurements: Diagrams & Estimation Fun

4th Grade - University

10 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th - 6th Grade

10 Qs

Measurement and Data Review Quizziz

Measurement and Data Review Quizziz

5th Grade

12 Qs

Multiplying with Decimals

Multiplying with Decimals

5th Grade

15 Qs

Candy Quiz

Candy Quiz

4th - 12th Grade

10 Qs

5th Grade Envision Topic 2

5th Grade Envision Topic 2

5th Grade

12 Qs

Staar Converting Measurements

Staar Converting Measurements

5th Grade - University

15 Qs

Unit 3 and 4 Review

Unit 3 and 4 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Jairus Elsbury

Used 7+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Gross income can be found by

Subtracting deductions from what you earn

Multiplying your hours worked by hourly rate

Dividing your deductions by what you earn

Adding your hours worked and hourly rate

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tanisha placed several bags of candies on a scale during a candy store inventory check.

The first bag weighed 0.75 kilograms.

The second bag weighed 0.28 kilograms.

The third bag weighed 0.63 kilograms.

What is the best estimate of the difference between the combined weight of the first two bags and the weight of the third bag?

0.4 kg, because 0.7 + 0.3 = 1.0 and 1.0 - 0.6 = 0.4

0.5 kg, because 0.8 + 0.3 = 1.1 and 1.1 -0.6 = 0.5

0.3 kg, because 0.7 + 0.2 = 0.9 and 0.9 -0.6 = 0.6

0.4 kg, because 0.8 + 0.2 = 1.0 and 1.0 - 0.6 = 0.4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sarah earns $1,500 per month from her job. She pays $800 in rent, $200 on groceries, $100 on utilities, $150 on transportation, and $50 on entertainment. After covering all her expenses, Sarah wants to save some money each month. Which of the following statements is true?

Sarah can save $200 per month.

Sarah can save $350 per month.

Sarah cannot save any money.

Sarah can save $500 per month.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A scientist rounded the mass of a piece of copper to the nearest hundredth of an ounce. Their result was 4.82 ounces. Which of these could not be the mass of this piece of copper?

4.815 ounces

4.816 ounces

4.828 ounces

4.824 ounces

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tom had a jar of coins. The jar originally contained $75. On day 1, Tom spent $18.25 on lunch. On day 2, he bought a book for $27.50. How much money was left in the jar after those two days?

$45.75

$29.25

$14.75

$32.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Choudhury wrote the number below on a piece of paper. (4 × 100) + (7 × 10) + (3 × 0.1) + (6 × 0.01) Which shows this number in standard form?

470.36

4,736

473.6

47.36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Smith filled 4 containers with water. He poured 15.3 liters of water into the first container, 8.7 liters into the second container, 12.45 liters into the third container, and 5.9 liters into the fourth container. How many liters of water did he pour into the 4 containers?

42.35 liters

44.45 liters

42.25 liters

45.25 liters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?