Ores and Gems

Ores and Gems

12th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 4 Vocab

Chapter 4 Vocab

9th - 12th Grade

12 Qs

ES 2.3 Formative

ES 2.3 Formative

10th - 12th Grade

10 Qs

ELS - Minerals

ELS - Minerals

11th Grade - University

10 Qs

Earth Systems: Check for Understanding

Earth Systems: Check for Understanding

9th - 12th Grade

10 Qs

ESCI B: Unit 6 Ch. 15 Review

ESCI B: Unit 6 Ch. 15 Review

9th - 12th Grade

10 Qs

Minerals and Rock Cycle

Minerals and Rock Cycle

9th - 12th Grade

12 Qs

Magnificent Minerals

Magnificent Minerals

6th - 12th Grade

11 Qs

Gems and Minerals

Gems and Minerals

9th - 12th Grade

10 Qs

Ores and Gems

Ores and Gems

Assessment

Quiz

Science

12th Grade

Medium

Created by

Lina Satari

Used 5+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

These are valuable minerals prized for their rarity and beauty; often polished and used for jewelry or decoration.

gems

ores

rocks

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

  • Which gemstone is most commonly composed of pure carbon, making it one of the hardest natural substances known?

  • Emerald

  • Diamond

  • Sapphire

  • Ruby

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A student describes a mineral as being metallic. What is he/she describing?

hardness

luster

streak

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An ore is a mineral that can be:

mined for a profit

crushed and sprinkled onto food

melted easily

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When a solid crystallizes out of a solution, it is called a _____.

fracture

lava

precipitate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What makes an emerald often more valuable than a diamond of the same carat weight?

Its color and rarity

Its hardness

Its availability

Its clarity

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A mining company sells a ton of copper ore for $150. The cost to extract and process that ton of ore is $90. What is the profit the company makes from selling one ton of copper ore?

(enter the amount of dollars only in the answer box)

Mathematical Equivalence

OFF