Tristan Jones

Tristan Jones

8th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

JPII (78)

JPII (78)

7th - 8th Grade

20 Qs

Accounting and Business Quiz

Accounting and Business Quiz

8th Grade

18 Qs

Tema 7 Subtema 1

Tema 7 Subtema 1

8th - 9th Grade

15 Qs

BCSI AWARENESS

BCSI AWARENESS

KG - Professional Development

15 Qs

La casa sulla roccia - Lezione 24, Schede 24A, 24B, 24C

La casa sulla roccia - Lezione 24, Schede 24A, 24B, 24C

KG - University

17 Qs

Westing Game chapter 20-25

Westing Game chapter 20-25

5th - 8th Grade

19 Qs

Quiz về Public Relations/Marketing - BÃO 2021

Quiz về Public Relations/Marketing - BÃO 2021

KG - Professional Development

15 Qs

Pelancongan

Pelancongan

1st - 10th Grade

15 Qs

Tristan Jones

Tristan Jones

Assessment

Quiz

Other

8th Grade

Easy

Created by

Cali Acuff

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If an item costs $50 and the tax rate is 10%, what is the total price including tax?

$55

$60

$52.50

$45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt is originally priced at $40. If it is on sale for 20% off, what is the discounted price?

$32

$10

$25

$35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a laptop costs $800 and there is a 15% discount, what is the final price after the discount?

$680

$780

$760

$720

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pair of shoes costs $80 and the tax rate is 8%, what is the total price including tax?

$90.40

$88.00

$84.80

$86.40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$48.80 per yard

$0.17 per yard

$40.80 per yard

$6.10 per yard

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 5 pound bag of apples costs $8.95.  What is the unit price of a pound of apples?
$2.78
$17.9
$1.80
$1.79

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?