Using Rates to Find Unit Rates

Using Rates to Find Unit Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

14 Qs

Mastering Average Rates & Unit Rates: Grade 6 Quiz

Mastering Average Rates & Unit Rates: Grade 6 Quiz

6th Grade - University

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade - University

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Real-World Problem Solving for Grade 6

Unit Rate and Real-World Problem Solving for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Using Rates to Find Unit Rates

Using Rates to Find Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Mr. Berg

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Zoe and Liam went on a road trip. They drove 240 miles in 4 hours. How fast was James driving if he was maintaining a constant speed?

80 miles per hour

120 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Luna went to a local market and found that 6 apples were being sold for $2.50. What is the unit rate of the cost per apple that Luna has to pay?

$0.50

$0.25

$1.00

$0.4167

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Benjamin decided to participate in a charity bike ride. He managed to cover a distance of 45 kilometers in 3 hours. What is Benjamin's speed in kilometers per hour?

15 kilometers per hour

30 kilometers per hour

20 kilometers per hour

10 kilometers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Avery, Elijah, and William run a small bakery. They found that they use 8 cups of flour to bake 24 cookies for their customers. What is the unit rate of flour used per cookie in their bakery?

0.33 cups of flour per cookie

0.75 cups of flour per cookie.

0.25 cups of flour per cookie.

0.5 cups of flour per cookie.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Anika, Michael, and Luna are having a pool party. They found out that their garden hose can fill their pool in 6 hours. If they keep the hose running, how many pools can they fill in 30 hours?

1

2

3

5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Abigail is helping Hannah and Aria move to a new apartment. They have a truck that can carry 500 kilograms of goods. How many trips will Abigail need to make if they have 2000 kilograms of goods to transport?

2

4

6

8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael has a printer that can print 120 pages in 5 minutes. If Luna needs to print her project which is 15 minutes worth of printing, how many pages will be printed?

240

480

600

360

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?