Zoe and Liam went on a road trip. They drove 240 miles in 4 hours. How fast was James driving if he was maintaining a constant speed?
Using Rates to Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Mr. Berg
Used 11+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
80 miles per hour
120 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Luna went to a local market and found that 6 apples were being sold for $2.50. What is the unit rate of the cost per apple that Luna has to pay?
$0.50
$0.25
$1.00
$0.4167
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Benjamin decided to participate in a charity bike ride. He managed to cover a distance of 45 kilometers in 3 hours. What is Benjamin's speed in kilometers per hour?
15 kilometers per hour
30 kilometers per hour
20 kilometers per hour
10 kilometers per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Avery, Elijah, and William run a small bakery. They found that they use 8 cups of flour to bake 24 cookies for their customers. What is the unit rate of flour used per cookie in their bakery?
0.33 cups of flour per cookie
0.75 cups of flour per cookie.
0.25 cups of flour per cookie.
0.5 cups of flour per cookie.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Anika, Michael, and Luna are having a pool party. They found out that their garden hose can fill their pool in 6 hours. If they keep the hose running, how many pools can they fill in 30 hours?
1
2
3
5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Abigail is helping Hannah and Aria move to a new apartment. They have a truck that can carry 500 kilograms of goods. How many trips will Abigail need to make if they have 2000 kilograms of goods to transport?
2
4
6
8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Michael has a printer that can print 120 pages in 5 minutes. If Luna needs to print her project which is 15 minutes worth of printing, how many pages will be printed?
240
480
600
360
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Proportional Relationships and Percentages Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates Proportions and Applications

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratios and Rates Quiz P1

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade