Math unit 4

Math unit 4

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems: Multiplication and Division

Word Problems: Multiplication and Division

4th Grade

15 Qs

LONG DIVISION TEST

LONG DIVISION TEST

4th - 9th Grade

10 Qs

Division in Real-Life Scenarios

Division in Real-Life Scenarios

3rd Grade - University

10 Qs

4th Grade Division Quiz

4th Grade Division Quiz

4th Grade

10 Qs

Division in Real Life Quiz

Division in Real Life Quiz

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication word problems

Multiplication word problems

3rd - 5th Grade

11 Qs

Long Division with and without remainders

Long Division with and without remainders

4th Grade

13 Qs

Adding and Subtracting, Interpreting Remainders

Adding and Subtracting, Interpreting Remainders

4th Grade

10 Qs

Math unit 4

Math unit 4

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Armeka Thomas

Used 6+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kimberly has 4 boxes of 25 books for her collection. She wants to sort her books equally into 5 book bins. Which equation represents the number of books Kimberly has in each bin?

25 ➗ 4 + 5 = b

25 x 4 ➗ 5 = b

25➗4➗5=b

25 x 4 - 5 = b

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jim bought a bag of Fun Time Candy , which contains 160 pieces of candy

  • He placed the candy equally into 8 treat bags for his brother’s birthday party

  • He also included 3 pieces of sour candies in each bag

Which equation can be used to find c the number of items in each bag?

C = 160 + 3 ➗8

C= 8 x 160 + 3

C = 160 ➗ 8 + 3

C =8 ➗ 160 +3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jalen and Alivia bought 240 stickers and split them evenly. Then, Jalen sorted all of his stickers equally into 3 boxes. Which equation can be used to find s, the number of stickers in one of Jalen’s boxes?

240 ➗ 2 ➗ 3 = s

240 ➗2 x 3 = s

240x2x3=s

240 x 2 ➗ 3 = s

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sign at the store shows that four pair of pants cost $172. If each pair of pants cost the same amount, what is the cost of one pair of pants?

43

83

34

50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Jesse drew this model. Which equation shows this model?

305 ➗ 5 = 61

1,525 ➗ 5 = 305

1,225 ➗ 5 = 245

1,525 ➗ 5 = 35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The fourth grade is taking vans to a band concert. There are 120 students going to the concert. If nine students can ride in each van, how many vans will they need to take the students?

8

14

7

65

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alyssa’s fashion shop has 97 bracelets and 16 rings to put in the display window. Alyssa will display the brackets in trays that hold eight bracelets each. How many full trays will she use to display the bracelets?

14 trays

10 trays

12 trays

758 trays

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?