Proportional Relationships
Quiz
•
Mathematics, Other
•
•
Practice Problem
•
Medium
Alexis Martineau
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which could not be a proportional situtation?
The number of gallons of water in x barrels with 42 gallons of water in each barrel
The amount an employee who makes $8.50 per hou ears in h hours
The weight in a x weeks of a puppy that gains 2 pounds oer week if its starting weight is 8 pounds
The cost of purchasing p pounds of bananas for $0.55 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which situation represents a proportional situation?
The cost of purchasing a basket of oranges for $1.30 per pound plus $5.00 for the basket
The cost of purchasing peaches for $7.00 per box pf peaches with a delivery charge of $3.00
The cost of purchasing grapefruit for $1.80 per pound with a coupon for $1.00 off the total cost
The cost of purchasing apples for $1.75 per pound plus a shipping fee of $0.16 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is not a way to determine a proportional situation?
Goes through the origin. (0,0)
Use STAT. b=0
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A
B
C
D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Proportional or Non-Proportional?
Proportional
Non-Proportional
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jimmy was going on vacation. His parents drove the first day and went 390 miles in 6 hours. The next day they drove for 8 hours and went 520 miles. What was their constant rate of speed?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Représentations du divins
Quiz
•
7th - 8th Grade
8 questions
SESIÓN N° 04 ECUACIONES
Quiz
•
University
10 questions
Taller de matemática
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Mateo 3
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Funcions 3 eso
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Actividades después de leer el cuento.
Quiz
•
2nd Grade
11 questions
Propiedades de Logaritmos
Quiz
•
10th Grade
11 questions
Sumas, restas, multiplicaciones y divisiones con decimales
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
