Krystal is comparing two Internet service plans. Plan 1 costs $34.99 per month. Plan 2 costs $134.97 every 3 months.
How much will you save in one year by choosing plan 1?
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Todd Moskauski
Used 10+ times
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Krystal is comparing two Internet service plans. Plan 1 costs $34.99 per month. Plan 2 costs $134.97 every 3 months.
How much will you save in one year by choosing plan 1?
Mathematical Equivalence
ON
2.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Zack can read 180 pages of his summer reading book in 4 hours.
How many pages can Zack read in 5 hours?
Mathematical Equivalence
ON
3.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Nora and Eli are making homemade spring rolls for a party.
Nora can make 8 spring rolls in 10 minutes.
Eli can make 10 spring rolls in 12 minutes.
How many minutes faster can Eli make 40 spring rolls than Nora?
Mathematical Equivalence
ON
4.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.45.
What is the cost of a single pair of gloves?
Mathematical Equivalence
ON
5.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost $14.25. Unfortunately, she breaks 2 more panes while repairing the damage.
What is the cost of another 2 panes of glass?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
An arts academy requires there to be 3 teachers for every 75 students and 6 tutors for every 72 students.
How many tutors does the academy need if it has 120 students?
Mathematical Equivalence
ON
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $103.32. What is the unit rate of cost per pair of gloves?
Mathematical Equivalence
ON
16 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Examples of Ratio and Rates
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Introduction to Ratios and Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, & Proportions
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set
Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz
Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities
Quiz
•
10th - 12th Grade