Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+9
Standards-aligned
Todd Moskauski
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
21 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Krystal is comparing two Internet service plans. Plan 1 costs $34.99 per month. Plan 2 costs $134.97 every 3 months.
How much will you save in one year by choosing plan 1?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Zack can read 180 pages of his summer reading book in 4 hours.
How many pages can Zack read in 5 hours?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Nora and Eli are making homemade spring rolls for a party.
Nora can make 8 spring rolls in 10 minutes.
Eli can make 10 spring rolls in 12 minutes.
How many minutes faster can Eli make 40 spring rolls than Nora?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.45.
What is the cost of a single pair of gloves?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost $14.25. Unfortunately, she breaks 2 more panes while repairing the damage.
What is the cost of another 2 panes of glass?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
An arts academy requires there to be 3 teachers for every 75 students and 6 tutors for every 72 students.
How many tutors does the academy need if it has 120 students?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $103.32. What is the unit rate of cost per pair of gloves?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Are you Smarter than a Elementary Student
Quiz
•
1st - 7th Grade
20 questions
Conversion between fractions, percentages and decimals.
Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Probability - TEST
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Numbers & Order of Operations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
POLYGONS AND CONGRUENCE
Quiz
•
7th Grade
19 questions
Tawa College - Algebra Book 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Indices
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
mixed squares and cubes
Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
