
Module 1
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Medium
Jessica Dineen
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
5 to 7
7 to 5
5 to 12
7 to 12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
In a class, the ratio of boys to girls is 6:5. If there are 18 boys, how many girls are there?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive on 7 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
TPS (Prediksi)
Quiz
•
12th Grade - University
24 questions
Crucible Act IV
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Staircase
Quiz
•
University
20 questions
Pointers
Quiz
•
12th Grade
20 questions
Endogenic process
Quiz
•
11th Grade
20 questions
Глагол. Verb
Quiz
•
Professional Development
20 questions
4000词U5
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Biegi narciarskie
Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
