The academic language we used in our lesson included all of the following EXCEPT:
Linear Equations Around You

Quiz
•
Janet Allen
•
Mathematics
•
9th Grade
•
1 plays
•
Hard
Student preview

8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Numbers
Letters
Inequalities
Coefficients
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The name of the term that is used to represent a value we must solve for is:
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have just received your driver’s license in the mail.
Every year your family drives to San Francisco to visit relatives for Thanksgiving. You will be the driver this year. If you drive 65 miles an hour, create a linear equation to represent the total miles, y, you will drive using the number of hours, x, it will take you to get there if you stop three times for bathroom breaks of 10 minutes each stop.
y= 65x + 30
y = 30x - 65
y= 3x-65
y= 65x + 0
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are the possible steps you will use to solve for variable ‘y’ in a linear equation?
Add to both sides of the equation
Subtract the same number from both sides of the equation
Divide both sides of the equation by the same number
All the above are possible steps to solve a linear equation.
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the name of the mathematical format where variable coefficients represent real numbers when you reach a final solution to a problem?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve for y in the following equation:
y= 24x+ 378, when x = 1/4
y= 391
y= 384
y = 372
y = 402
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Create a linear equation AND Solve for y (number of judges). Show all steps:
Carrie wants to bake a peach pie for her hometown fair contest. She uses her grandmother’s recipe. Carrie’s hometown is 50 miles in distance. She needs to bake a pie for each judge at the contest. If each judge represents 10 miles, how many judges, y, will need a pie?
Evaluate responses using AI:
OFF
8.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Pretend you own your own bakery. Your client is a restaurant who wants to buy your banana bread. If it takes 2 bananas one week to get fully ripe/brown, to use for your recipe, how many bananas will you need to buy to make 18 banana bread recipes for your client if you already have 2 recipes made?
Create the linear equation and solve for y (number of bananas).
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Algebra 1 Formulas Quiz 1

Quiz
•
9th Grade
11 questions
PSAT Review - Linear vs Exponential Equations

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Matching Graphs

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Identifying Slope Intercept and Standard Form

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Line of Best Fit Linear

Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
(HW) Solving Systems of Equations Graphically

Quiz
•
9th - 10th Grade
8 questions
Solving Systems of Equations using Elimination

Quiz
•
8th - 9th Grade
8 questions
Solutions to Linear Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
EOC Math 1 Review

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Central Tendency

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Algebra 1 SOL Review #2

Quiz
•
9th Grade
25 questions
Active EOC Math 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
TSI Post Test

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Probability TSI

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
MATH 1 EOC REVIEW

Quiz
•
9th - 10th Grade