Envision Review 4 Grade 3

Envision Review 4 Grade 3

4th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Class - 4 Maths

Class - 4 Maths

4th Grade

20 Qs

Benchmark 2 Review

Benchmark 2 Review

4th Grade

20 Qs

Vocab: Fractions and Divisibility

Vocab: Fractions and Divisibility

4th - 6th Grade

17 Qs

4th grade SCReady Math SCDE sample items

4th grade SCReady Math SCDE sample items

4th Grade

20 Qs

Grade 4 Flex Day Review Topics 6 & 7

Grade 4 Flex Day Review Topics 6 & 7

4th Grade

20 Qs

Factors and Multiples Study Guide

Factors and Multiples Study Guide

4th Grade

20 Qs

Word Problems with Multiplication

Word Problems with Multiplication

4th Grade - University

19 Qs

Division Word Problems

Division Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

Envision Review 4 Grade 3

Envision Review 4 Grade 3

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Jayelle Hegewald

Used 2+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sophie wrote a multiplication fact and a division fact for this array.

Select all of the equations that show a fact Sophie could have written.

4 X 6 = 24

7 X 4 = 28

28 ÷ 4 = 7

8 X 4 = 32

32 ÷ 4 = 8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these is a way to rewrite 4 x 7?

(4 X 3) + (4 × 4)

(4 x 4) + (4 × 2)

(4 X 2) + (4 × 8)

4X4 X 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6

7

8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A group of objects is divided into 2 equal groups.

None are left over.

Is the total number of objects even or odd?

Odd

Even

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following expressions has the same value as 7 X 3?

(3 x 3) + (3 × 2)

(7 X 2) + (7 × 1)

(7 × 0) + (7 × 4)

(4 × 3) + (4 × 3)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ian is buying books.

He buys 5 comic books and 2 historical books.

He spends $28.

All books are the same price.

How much does each book cost?

$1

$2

$3

$4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jax decides to buy some books from the same store as Ian.

Jax spends $16 in all.

How many books does Jax buy?

3 Books

4 Books

5 Books

6 Books

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?