
ACTG 221 Exam 2
Quiz
•
Business
•
University
•
Practice Problem
•
Hard
Johanna Accounting
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
32 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Under the perpetual inventory method,
a. assets increase when inventory is purchased on account.
b. ignoring the effects of revenue recognition, assets decrease when inventory is sold.
c. ignoring the effects of revenue recognition, stockholders’ equity increases when inventory is sold.
d. both a and b are correct.
Answer explanation
Under the perpetual inventory method, the inventory account is increased when inventory is purchased and decreased when inventory is sold. Thus, (a) assets increase when inventory is purchased on account and (b) ignoring the effects of revenue recognition, assets decrease when inventory is sold are both correct.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Beginning inventory 200 units @ $1.20
First purchase 400 units @ $1.30
Second purchase 250 units @ $1.40
Sales 550 units @ $2.00
Assuming a LIFO cost flow, the amount of ending inventory reported on the balance sheet would be
$240
$370
$130
$415
Answer explanation
There were 850 units available for sale (200 units in beginning inventory + first purchase 400 units + second purchase 250 units). Ending inventory consisted of 300 units (850 units available for sale – 550 units sold). LIFO ending inventory consists of the 200 units in beginning inventory at $1.20 per unit ($240) plus 100 units from the first purchase of inventory at $1.30 ($130). Ending inventory would be $240 + $130 = $370.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Beginning inventory 200 units @ $1.20
First purchase 400 units @ $1.30
Second purchase 250 units @ $1.40
Sales 550 units @ $2.00
Assuming a weighted average cost flow, the amount of ending inventory reported on the balance sheet would be closest to:
$392
$415
$370
$417
Answer explanation
Cost of goods available for sale = $1,110 [(beginning inventory 200 units x $1.20 = $240) + (first purchase 400 units x $1.30 = $520) + (second purchase 250 units x $1.40 = $350). Cost of goods available for sale $1,110 / 850 units available for sale = $1.306 (rounded) weighted-average cost per unit. $1.306 weighted-average cost per unit x 300 units in ending inventory = $391.8 which is closest to $392.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Beginning inventory 200 units @ $1.20
First purchase 400 units @ $1.30
Second purchase 250 units @ $1.40
Sales 550 units @ $2.00
Assuming a FIFO cost flow, the amount of gross margin reported on the income statement would be
$415
$695
$405
None of the above
Answer explanation
Sales revenue = $1,100 (550 units x $2.00). Cost of goods sold using FIFO = $695 [(beginning inventory 200 units sold x $1.20 = $240) + (first purchase 350 units sold x $1.30 = $455)]. Sales revenue $1,100 – cost of goods sold $695 = Gross margin $405.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Aaron Co. purchased $5,000 of inventory on account with payment terms of 2/10, n/30. The goods were delivered FOB shipping point. Aaron paid freight costs of $200 in cash. Aaron paid for the goods within the discount period. Assuming a beginning inventory balance of zero, what would be the balance in the inventory account after the purchase and payment for inventory were recorded? Aaron Co. keeps perpetual inventory records and uses the gross method of accounting for inventory purchases.
$4,900
$5,300
$5,100
$4,700
Answer explanation
The purchase of inventory increased the inventory account $5,000. The inventory account was also increased $200 for freight costs. The inventory account was decreased $100 ($5,000 x 2%) for paying within the discount period. $5,000 + $200 - $100 = $5,100.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Zhang Co. purchased $2,000 of inventory on account. This inventory was sold for $3,000 cash. The amount of gross margin reported on the income statement and the amount of net cash inflow from operating activities reported on the statement of cash flows would be
$1,000 / $3,000.
$3,000 / $1,000.
$1,000 / $-0-.
$-0- / $1,000.
Answer explanation
Sales price of inventory $3,000 - $2,000 cost of inventory sold = gross margin $1,000. Net cash inflow from operating activities $3,000 which is the amount of cash received from sale of inventory.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The following information was taken from the records of Cindy’s Candies:
Item A: 50 units, cost per unit: $24, market value per unit: $18
Item B: 20 units, cost per unit: $40, market value per unit: $42
Item C: 10 units, cost per unit: $20, market value per unit: $10
Cindy’s reports inventory at the lower of cost or market (applied individually). The necessary adjusting entry would
reduce assets and stockholders’ equity by $400.
increase assets and stockholders’ equity by $2,200.
reduce assets and stockholders’ equity by $360.
reduce assets and increase liabilities by $400.
Answer explanation
Market value per unit is lower than cost per unit for items A and C. Item A would be valued at $900 (50 units x $18) which is $300 less than its $1,200 cost (50 units x $24). Item C would be valued at $100 (10 units x $10) which is $100 less than its $200 cost (10 units x 20). Overall, inventory would be reduced $400 (item A $300 + item C $100) and cost of goods sold would increase $400 for the inventory loss. The necessary adjusting entry would reduce assets and stockholders’ equity by $400.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
35 questions
BUM181 Day 6
Quiz
•
University - Professi...
30 questions
ANGGARAN MODAL OPTIMAL & MANAJEMEN KAS DAN SURAT BERHARGA
Quiz
•
University
32 questions
Marketingkommunikáció
Quiz
•
University
27 questions
Parcial 1 Comercio Internacional
Quiz
•
University
27 questions
Management Theories Quiz
Quiz
•
12th Grade - University
36 questions
Car & Home Buying and Insurance
Quiz
•
University
30 questions
Financial Management Function and Environment
Quiz
•
University
30 questions
CHAPTER 1 POM
Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Business
26 questions
Christmas Movie Trivia
Lesson
•
8th Grade - Professio...
7 questions
Different Types of Energy
Interactive video
•
4th Grade - University
20 questions
Slopes and Slope-Intercept Form
Quiz
•
8th Grade - University
7 questions
Force and Motion
Interactive video
•
4th Grade - University
7 questions
Biomolecules (Updated)
Interactive video
•
11th Grade - University
20 questions
Winter/Holiday Trivia
Quiz
•
KG - University
10 questions
WINTER WIN Time - ELA - 12/9/2025
Quiz
•
KG - University
7 questions
Human Impact on Resources
Interactive video
•
4th Grade - University
