Unit Rate and Unit Price Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Joshua Moore
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
What is the definition of unit rate?
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where one of the quantities is equal to 1.
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where both quantities are equal to 0.
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where one of the quantities is equal to 0.
The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where both quantities are equal to 1.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
How do you calculate unit rate?
Divide the quantity or amount of one item by the quantity or amount of another item.
Add the quantity or amount of one item to the quantity or amount of another item.
Subtract the quantity or amount of one item from the quantity or amount of another item.
Multiply the quantity or amount of one item by the quantity or amount of another item.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
Solve the following unit rate problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
30 miles per hour
120 miles per hour
10 miles per hour
60 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
How do you calculate unit price?
Add the total price to the quantity of units.
Multiply the total price by the quantity of units.
Divide the total price by the quantity of units.
Subtract the total price from the quantity of units.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
Solve the following unit price problem: A box of cereal costs $3.50 and contains 12 ounces. What is the unit price of the cereal?
$0.75 per ounce
$0.50 per ounce
$1.00 per ounce
$0.29 per ounce
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
