Unit Rate and Unit Price Quiz

Unit Rate and Unit Price Quiz

7th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate Advanced

Unit Rate Advanced

S 1.2 Lesson 1 Independent Practice (Compute Unit Rates)

S 1.2 Lesson 1 Independent Practice (Compute Unit Rates)

Unit Rates

Unit Rates

Unit rates

Unit rates

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate and Unit Price Quiz

Unit Rate and Unit Price Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

Joshua Moore

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

What is the definition of unit rate?

The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where one of the quantities is equal to 1.

The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where both quantities are equal to 0.

The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where one of the quantities is equal to 0.

The definition of unit rate is the ratio between two different quantities where both quantities are equal to 1.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

How do you calculate unit rate?

Divide the quantity or amount of one item by the quantity or amount of another item.

Add the quantity or amount of one item to the quantity or amount of another item.

Subtract the quantity or amount of one item from the quantity or amount of another item.

Multiply the quantity or amount of one item by the quantity or amount of another item.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

Solve the following unit rate problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?

30 miles per hour

120 miles per hour

10 miles per hour

60 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

How do you calculate unit price?

Add the total price to the quantity of units.

Multiply the total price by the quantity of units.

Divide the total price by the quantity of units.

Subtract the total price from the quantity of units.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

Solve the following unit price problem: A box of cereal costs $3.50 and contains 12 ounces. What is the unit price of the cereal?

$0.75 per ounce

$0.50 per ounce

$1.00 per ounce

$0.29 per ounce