Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems and Computational Skills

Word Problems and Computational Skills

5th Grade - University

25 Qs

sequences

sequences

7th - 9th Grade

25 Qs

Equations and Inequalities Review

Equations and Inequalities Review

KG - 7th Grade

31 Qs

Measurement Quiz

Measurement Quiz

6th - 8th Grade

25 Qs

Grade 7 SA2 Prep - 1

Grade 7 SA2 Prep - 1

7th Grade

25 Qs

WRITE FRACTIONS AS DECIMALS AND DECIMALS AS FRACTIONS

WRITE FRACTIONS AS DECIMALS AND DECIMALS AS FRACTIONS

7th Grade

25 Qs

Telling Time Test

Telling Time Test

7th Grade

25 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Nataliia Bakhmach

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes
No

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does k represent in the equation y = kx?

constant for preparation
constant of proportionality
kangaroos
krispy kreme

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

How do you find k? 

x/y
y/x
y=kx
x ⋅ y

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Identify the constant of proportionality. Write an equation to relate weight, w, to the price, p.

k = .45; p = .45w
k = .22; p = .22w
k = 45; p = 45w
k = 22; p = 22w

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes
No

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

Yes
No

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?