Unit 3 Daily - Ratios, Rates, & Proportionality

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Mercedes Locke
Used 2+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6x = 8
4x = 12
2x = 24
3x = 9
Tags
7.4
7.4.D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
14
7
21
18
Tags
7.4
7.4.D
7.10.A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ms. L has a marble collection with a ratio of 2 big marbles for every 3 small marbles. If Ms. L has 18 big marbles, how many small marbles are in her collection?
6
9
18
27
Tags
7.4.D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate or cost per item if you pay $28 for 7 items?
$35.00
$21.00
$14.00
$4.00
Tags
7.4.B
7.4.D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate or cost per item if you pay $3 for 4 items?
$0.25
$0.75
$1.00
$1.33
Tags
7.4.B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Ryder paid $70 for 20 gallons of gas, how much was each gallon?
$5.00
$4.50
$3.50
$4.25
Tags
7.4.B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two stores are selling the same items.
-Store B sells 3 items for $10
-Store A sells 5 items for $15
Which store has the better buy?
Store A
Store B
Both stores have the same unit rate
Neither store has the better unit rate
Tags
7.4.B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratio, Rate, Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Part 3- Math Team Tryouts Quiz

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Rates Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios, Unit Rates, and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade