Unit 3 Daily - Ratios, Rates, & Proportionality

Unit 3 Daily - Ratios, Rates, & Proportionality

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Cálculo 4

Cálculo 4

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

10 Qs

Quiz 1.1

Quiz 1.1

7th Grade

10 Qs

Competition math grade 7

Competition math grade 7

7th Grade

10 Qs

7th Reg. Fall Review

7th Reg. Fall Review

7th - 8th Grade

12 Qs

Matematika Kelas 7

Matematika Kelas 7

7th Grade

15 Qs

Penilaian Harian I Matematika Kelas VII Ganjil 2021-2022

Penilaian Harian I Matematika Kelas VII Ganjil 2021-2022

7th Grade

13 Qs

darab wang tahun 3

darab wang tahun 3

1st - 12th Grade

10 Qs

Unit 3 Daily - Ratios, Rates, & Proportionality

Unit 3 Daily - Ratios, Rates, & Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

7.4.D, 7.4.B, CCSS.6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Mercedes Locke

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6x = 8

4x = 12

2x = 24

3x = 9

Tags

7.4

7.4.D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

14

7

21

18

Tags

7.4

7.4.D

7.10.A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ms. L has a marble collection with a ratio of 2 big marbles for every 3 small marbles. If Ms. L has 18 big marbles, how many small marbles are in her collection?

6

9

18

27

Tags

7.4.D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate or cost per item if you pay $28 for 7 items?

$35.00

$21.00

$14.00

$4.00

Tags

7.4.B

7.4.D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate or cost per item if you pay $3 for 4 items?

$0.25

$0.75

$1.00

$1.33

Tags

7.4.B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Ryder paid $70 for 20 gallons of gas, how much was each gallon?

$5.00

$4.50

$3.50

$4.25

Tags

7.4.B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Two stores are selling the same items.

-Store B sells 3 items for $10

-Store A sells 5 items for $15

Which store has the better buy?

Store A

Store B

Both stores have the same unit rate

Neither store has the better unit rate

Tags

7.4.B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?