Better Buy

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Leigh VanOsdol
Used 34+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Rose Art crayons $1.53 for 24
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Rates as Comparison

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Identifying Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade