money word problems

money word problems

5th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Pr1me Place Values

Math Pr1me Place Values

4th - 6th Grade

10 Qs

Pecahan Part 3

Pecahan Part 3

5th Grade

10 Qs

5-րդ դաս. թեմատիկ

5-րդ դաս. թեմատիկ

5th Grade

10 Qs

Divisiones 5°

Divisiones 5°

5th Grade

10 Qs

Matemáticas 2° Trimestre

Matemáticas 2° Trimestre

5th Grade

10 Qs

ULANGKAJI KERTAS 1

ULANGKAJI KERTAS 1

4th - 6th Grade

10 Qs

Divisão inteira

Divisão inteira

5th Grade

10 Qs

Mental Math

Mental Math

4th - 5th Grade

10 Qs

money word problems

money word problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 4.MD.A.2, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Moises Greenhauff

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jason got fast food for lunch. Jason spent $4.84 on a sandwich and $4.04 on a hotdog. What was the total of the lunch bill?

$8.88
8.88
4.00
$15.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tim joined his school's band. He bought a viola for $109.48, and a song book which was $6. How much did Tim spend at the music store?

$115.48
$112.34
$44
$55

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sara loves eating fruits. Sara paid $13.97 for peaches, and $11.32 for berries with two $20 bills. How much change did Sara receive?

$14.71
$12.45
$5.00
Could not buy it

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Dan got fast food for lunch. Dan paid $2.48 on a sandwich and $5.23 on a hamburger with a $10 bill. What was the change from the purchase?

$3.66
$1.34
$2.14
$2.29

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin.  How much did she pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23
$6.48
$10.72

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jack pays $5.67 for a box of peppers. He sells all the peppers for a total of $40

How much profit did Jack make?

$35.67

$35.43

$5.27

$34.33

Tags

CCSS.6.NS.B.3