Constant of Proportionality - Delta
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Eric Frommholz
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
50 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Hannah practices the piano the same number of minutes each day. The relationship between the number of days, x, and the total number of minutes she practices, y, is represented by the graph below.
What does the ordered pair (7, 105) indicate?
Hannah practices 105 minutes a day for 7 days
Hannah practices a total of 105 minutes over 7 days
Hannah practices 7 minutes a day for 105 days
Hannah practices a total of 7 minutes over 105 days7
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented by the graph below.
What does the ordered pair (8, 96) indicate?
8 lunches that cost $96.00 each
96 lunches that cost $8.00 each
8 lunches that cost a total of $96.00
96 lunches that cost a total of $8.00
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented by the graph below.
What does the ordered pair (6, 54) indicate?
6 lunches that cost a total of $54.00
54 lunches that cost a total of $6.00
6 lunches that cost $54.00 each
54 lunches that cost $6.00 each
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented by the graph below.
What does the ordered pair (8, 88) indicate?
8 lunches that cost a total of $88.00
8 lunches that cost $88.00 each
88 lunches that cost a total of $8.00
88 lunches that cost $8.00 each
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A certain shade of orange paint is made by mixing red and yellow paint. The relationship between the number of quarts of red paint in the mix, x, and the number of quarts of yellow paint, y, is represented by the graph below.
What does the ordered pair (9, 13.5) indicate?
13.5 quarts of red paint for every 9 quarts of orange paint
9 quarts of red paint for every 13.5 quarts of orange paint
13.5 quarts of red paint for every 9 quarts of yellow paint
9 quarts of red paint for every 13.5 quarts of yellow paint
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d
6.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A grocery store sells sliced cheddar cheese by weight. The relationship between the amount of cheddar cheese in pounds, x, and the total cost in dollars of the sliced cheddar cheese, y, is represented by the graph below.
What is the constant of proportionality as shown in the graph?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.b
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented by the graph below.
What is the constant of proportionality as shown in the graph?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.b
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
50 questions
Solutions of linear equations
Quiz
•
6th - 8th Grade
50 questions
Mental Maths
Quiz
•
4th - 12th Grade
49 questions
Math fact practice
Quiz
•
7th Grade
50 questions
Mathematics 7 Reviewer
Quiz
•
7th Grade
45 questions
Metric System
Quiz
•
5th - 8th Grade
53 questions
Functions and Direct Variation
Quiz
•
7th - 8th Grade
50 questions
7th Grade Mid-year Review
Quiz
•
7th Grade
50 questions
Expressions, Equations, Inequalities
Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
