
Proportional
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Hard
Randi Brown
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the Unit Rate.
405 rotations in 5 minutes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A job pays $56 for 8 hours of work. How much money does the job pay per hour?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement best describes the relationship between x and y in the table?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
REVIEW QUESTION
Is this table proportional or non-proportional?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these describes the unit rate?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
ASEAN
Quiz
•
University
15 questions
S2 Databases
Quiz
•
2nd Grade
14 questions
Days of the week & Months
Quiz
•
2nd - 7th Grade
14 questions
Lesson 1 Exploring North America
Quiz
•
3rd Grade
13 questions
PowerPoint IMiL Quiz
Quiz
•
Professional Development
15 questions
State and Politics
Quiz
•
10th Grade
13 questions
Healty Habits
Quiz
•
4th Grade
16 questions
How are Languages Learned? - Applied Linguistics
Quiz
•
University - Professi...
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
